Zpozdil se vlak? Můžete žádat i odškodné

Zpoždění vlaku je frustrující pro každého. Nekonečné čekání, o kterém nikdo neví, kdy skončí a na víc peníze za jízdenku, které nikdo neví, zda má nárok žádat zpět. Mnoho lidí vůbec netuší, že pokud je zpoždění vlaku delší než 60 minut, mají nárok za kompenzaci za svou jízdenku. Podmínky k proplacení jízdného jsou však tak nejasné, že cestující často netuší na co mají nárok.

Kompenzace nabízená Českými drahami

Pokud za jízdenku zaplatíte minimálně 360 korun, vlak bude mít zpoždění 60 – 119 minut, máte nárok na proplacení čtvrtiny jízdného.

V situaci, kdy zpoždění přesáhne 120 minut a za jízdenku jste zaplatili minimální částku 180 korun, máte nárok na proplacení poloviny jízdného.

Náhrada jízdného se vztahuje také na mezinárodní jízdenky. Čtvrtinu jízdného můžete žádat zpět, když ve vlaku nefungovala klimatizace, topení nebo toalety. U vnitrostátní linky můžete požadovat jen 30 korun.

Účtenku za taxíku nevyhazujte

Pokud se rozhodne cestující na vlak nečekat a využít k jízdě taxi, kde nesmí překročit částku 1500 korun. Před cestou taxi si musí u zaměstnance českých drah vzít povolení, pokud si chce později zažádat o proplacení jízdného. Bez vydaného povolení může pasažér o proplacení požádat, je však nutné mít originální stvrzenku o jízdě taxíkem. Pokud se potvrdí, že měl vlak zpoždění z kvůli nečekané události, řeší se takové případy jednotlivě.

Do kdy podat žádost o proplacení jízdného?

Čím dříve je žádost o proplacení jízdného podána, tím lépe, maximálně do tří měsíců. Tři měsíce se počítají od ukončení splatnosti platnosti jízdenky.

Kromě standardního proplacení na bankovní účet, lze také využít možnosti dobropisu. To znamená, že vrácenou částku využijte na jiné služby českých drah. České dráhy mají na odeslání finanční kompenzace nebo dobropisu jeden měsíc.