Změnu dodavatele energií mohou provázet i nepříjemné sankce

Změnit dodavatele elektrického proudu nebo plynu je dnes poměrně snadné. Pokud si ovšem důkladně neprostudujete podmínky stávající smlouvy, můžete se dostat do obtíží. Při změně totiž hrozí sankce, které mohou někdy činit až několik tisíc korun. Váš současný dodavatel může požadovat smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy. Na jedné straně tedy ušetříte na levnější energii od nového dodavatele, na druhou stranu se úspora stovek korun může v konečném důsledku pořádně prodražit.

Pozor při změně dodavatele

Mnozí dodavatelé lákají potenciální zákazníky ke změně s příslibem levnější dodávky energií. To, co je na první pohled velice zajímavé, nemusí být zas takové terno. Prodejci často slibují hory doly s vidinou provize, kterou za zprostředkovaný přepis získají. Ovšem pomlčí o pokutách a sankcích, které vám uloží váš dosavadní poskytovatel energií. Podle společnosti MBA Finance, která spravuje pohledávky energetických společností, se počet dluhů domácností za energie zvýšil jen v roce 2018 téměř o 50 procent. Přitom se nejedná o dluhy za průběžné zálohy, ale právě o nedoplatky za předčasně ukončené smlouvy. Tento výrazný nárůst je způsoben zvýšeným počtem domácností, které díky reklamě změnily své dodavatele energií.

Jaká je praxe?

Aktuálně činí průměrný dluh za energie zhruba 1.200 Kč. V drtivé většině je v právu bývalý dodavatel. Zákazník, který s ním uzavřel smlouvu a neseznámil se s podmínkami a povinností zaplatit pokutu za předčasné ukončení smlouvy, logicky tahá za kratší konec pomyslného provazu. Dlužníkovi, který smluvní pokutu neuhradí, hrozí i exekuce, která je spojena s dalšími náklady. Ve snaze ušetřit peníze za rostoucí ceny energií, změnilo v roce 2018 dodavatele více než 260 tisíc odběratelů plynu a přes 570 tisíc odběratelů elektřiny. Mnozí z nich kvůli ušetřeným desetikorunám museli platit tisícové pokuty.