Získání zbrojního průkazu není zadarmo

Kdo touží po zbrojním průkazu, není to jen tak. Ať už je to pro váš pocit, že se se zbraní cítíte jistější v kramflecích nebo jen chcete doma nějakou sbírku, budou na vás kladeny určité nároky. Existují totiž různé skupiny i stanovené lhůty pro oprávnění, kdy zbraň můžete vlastnit. Oprávnění je zpravidla na deset let. K tomu se zahrnuje i průkaz zbraně, nejen zbrojní. Jako fyzická osoba musíte mít obojí.

Rozdělení podle skupin:

A – sběratelské účely

B – sportovní účely

C – lovecké účely

D – k výkonu zaměstnání nebo povolání

E – k ochraně zdraví, života či majetku

Jak ho získat a co splňovat?

Zbrojní průkaz je vydáván policií s konkrétním místem vašeho pobytu (adresa trvalého bydliště), pro cizince adresa přechodného bydliště. Když o něco takového žádáte, je nutné, abyste měli místo pobytu na území ČR, dovršili povoleného věku, byli způsobilí k právním úkonům, ale i zdravotně a odborně způsobilí včetně bezúhonnosti.

Pokud jde o věk, zbrojní průkazy A, D a E jsou výhradně určeny osobám starším 21 let. B a C mohou vlastnit i osoby starší 18 let. Výjimky jsou pak v případě různých spolků a škol. Na odbornou způsobilost vykonáváte zkoušku, když vše zvládnete, dostanete doklad o odborné způsobilosti. Platíte si to sami. Zdravotní způsobilost se prověřuje u praktického lékaře. Potřebujete také výpis z trestného rejstříku, že zde nic nemáte. Tyto dokumenty musíte mít s sebou, když o zbrojní průkaz žádáte. Ujistěte se tak nad trvanlivostí vašich spisů. Je vše platné? Pak je tu ještě otázka peněz. Finanční výdaje nejsou zase tak vysoké, ale několik tisíc korun si určitě připravte. Pokud tohle chcete podstoupit, potom už je jen na Vás, kdy se tak rozhodnete.

Možná ještě potřeba podotknout, že na všechny zbraně zbrojní průkaz není podmínkou, jsou to např. plynové zbraně, vzduchovky, flobertky, luky a kuše.