Zelená karta slouží motoristům jako doklad o zaplacení povinného ručení. Od 1.7.2020 změní svou barvu na černobílou a bude platit ve všech státech systému jako jako zelená karta. Výhodou je, že si ji můžete vytisknout doma na bílý papír. Změna ovšem nebude pro motoristy tak zásadní, neboť zelená karta bude platit i nadále.

Důvody změny

Na změně se dohodly státy Evropského hospodářského prostoru. Všechny země budou změnu barv\ respektovat, některé si však ponechají zelenou kartu. Od začátku prázdnin tak budou platit obě verze karty. Název zelená karta zatím zůstává tak, jak je uváděn v zákoně o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Kde bude černobílá karta platit?

Nové „bílé“ karty budou platit v zemích, které využívají současný systém zelených karet. Jejich přehled je uveden na zadní straně zelené karty. Podmínkou platnosti zelené karty v dané zemi je, aby její rozeznávací značka nebyla přeškrtnuta. Dále bude zelená karta platit v zemích, s nimiž uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů. Jde o Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko. Pozor ale na to, že v těchto zemích záleží na tom, s jakou pojišťovnou máte sjednáno povinné ručení. Rozeznávací značka dané země nesmí být přeškrtnuta.

Zelené karty budou platit dál

Přechod na nové černobílé karty neznamená pro řidiče žádnou zásadní změnu. Své zelené karty mohou používat až do konce jejich platnosti. Poté jim pojišťovna vystaví novou černobílou kartu. Běžná platnost zelených karet je jeden rok, takže někteří majitelé motorových vozidel mohou novou bílou kartu obdržet od pojišťovny až v roce 2021. Navíc pojišťovny mohou až do 30.6.2021 tisknout doklad o zaplacení povinného ručení na předtištěné zelené karty.

Výhody bílé karty

V případě její ztráty nebo poškození si ji můžete vytisknout doma na černobílé tiskárně a nemusíte shánět zelený papír. Stačí uvědomit pojišťovnu, která vám kartu (i opakovaně) zašle ve formátu PDF do emailu. Zelenou kartu si ale nadále můžete vyzvednout na pobočce své pojišťovny, nebo si ji nechat doručit poštou. Do budoucna mají černobílé karty přispět k jejich digitalizaci, takže řidiči nebudou muset vozit tištěný doklad a policisté si při kontrole najdou potřebné údaje v digitální databázi.