Náklady na bydlení nejvíce zatěžují každý rodinný rozpočet. Chcete-li ušetřit peníze za topení, zkuste se zamyslet nad tím, zda neděláte při vytápění nějaké chyby. Nejčastějšími chybami jsou:

 

Špatně dimenzovaný kotel

Úsporné vytápění začíná už při výběru zdroje tepla, kterým je v řadě domácností kotel elektrický nebo na zemní plyn. Kotel by měl být dimenzován podle vytápěné plochy. Chybou je naddimenzovaný kotel, neboť častější spínání vede k vyšší spotřebě. Naopak poddimenzovaný kotel musí „jet“ stále naplno, takže také nelze myslet na úsporu.

 

Nulová údržba kotle

Budete-li dbát na odborné ošetření kotle, bude až o třetinu efektivnější. To znamená, že při vytápění na stejnou teplotu spotřebuje o třetinu paliva méně a ještě vydrží sloužit delší dobu. Při každoročním servisu může technik sledovat opotřebení kotle a včas upozornit na nutnost výměny některých součástek. Nezapomeňte také na povinné kontroly spalinových cest.

 

Zavzdušněné radiátory

Potřebují mnohem více energie, což znamená vyšší spotřebu a více nákladů na vytápění. Zavzdušnění poznáte tak, že otevřete kohouty naplno a radiátory necháte rozehřát. Budou-li horké jen nahoře, znamená to, že jsou zavzdušněné. Když se tento stav opakuje i po odvzdušnění, zkontrolujte tlak v expanzní nádobě. Je-li tlak nedostatečný, dochází k častému poklesu tlaku v otopné soustavě. To se řeší dopouštěním vody a tím se opět zvyšuje obsah plynů v soustavě.

 

Přetápění

Čím vyšší teplta v bytě, tím vyšší výdaje. Snížení teploty v přetopené místnosti o 1°C sníží spotřebu energie až o 6%! Teplo můžeme mít v obýváku, kdežto v ložnici stačí 15°, v kuchyni jen o málo víc. Komfort umožňují termostatické hlavice na radiátorech.

 

Vypínání topení

Úplným vypnutím topení ráno při odchodu do práce příliš neušetříte. Budete-li chtít interiér znovu vytopit na příjemnou teplotu, spotřeba energie naroste. Proto stačí jen temperovat, tzn. stáhnout topení například na 17°C.

 

Otevřená ventilačka celý den

V zimním období se snažte své větrací návyky změnit. Pokud je venku chladno, stačí krátké intenzivní vyvětrání na 5 až 10 minut. Vzduch se vymění, ale stěny nestačí prochladnout a spotřeba energií nenarůstá.

 

Škvíry v oknech

Okna jsou největším místem úniku tepla a pokud jsou ještě špatně utěsněná, propouští 30 až 40% tepla. Zabezpečit je můžete například samolepící izolační páskou. Stará okna raději vyměňte za nová, nejlépe plastová. Další fíglem jsou izolační folie na sklo.

 

Příliš vysoký tarif

Při vytápění elektřinou se vyplatí sledovat ceny elektřiny i zemního plynu vybrat si mezi dodavateli nejvhodnější nabídku. Díky nižšímu tarifu lze výrazně ušetřit.