Zajímavosti o platidlech, která jste neznali
Pokud se budete zajímat o historii peněz, můžete narazit na celou řadu zajímavostí. Dozvíte se například jak vznikl název pro libru, šekel či jinou měnu, nebo jak kdysi vypadaly lodní mince. Pátrat v historii peněz znamená výlet do exotiky, za dobrodružstvím a za objevováním příběhů.
Mince napravidelného tvaru
Pod pojmem mince si každý představí pravidelný kulatý tvar. Ovšem v historii bychom našli i zcela zvláštní lodní mince, jejichž tvar byl záměrně nepravidelný. Byly ze stříbra vytěženého v jihoamerických dolech a vyrážené v mincovnách ve španělských koloniích na území dnešního Mexika, Peru a Bolívie. Do Evropy byly posílány v podobě kousků neforemného, jen přibližně kruhového tvaru a s nedbalou ražbou. Ta nebyla podstatná tak, jako rychlost jejich výroby. Lodní mince byly v Evropě ihned roztaveny s tím, že ze stříbra byly pak vyráženy kvalitní normální mince. Jednalo se tedy o polotovar s pevně stanovenou hmotností a ryzostí. Toto zdánlivě nelogické a nákladné opatření mělo ovšem racionální důvod. Šlo totiž o důslednou kontrolu nad trhem s jihoamerickým stříbrem. Druhým důvodem byla skutečnost, že španělskému králi náležela z jihoamerického stříbra jedna pětina drahého kovu, a to z titulu jeho „horního regálu“.
Levantské tolary
Platilo se s nimi zhruba od druhé poloviny 18. století v Etiopii. Byly to stříbrné mince, které začaly být emitovány císařovnou Marií Terezií jako oběžné mince a které se do Etiopie občas dostávaly z tzv. Levanty-neboli z východního Středomoří, kam se dostaly díky zahraničnímu obchodu s habsburskou monarchií. Jeden t těchto levantských tolarů je vystaven na zámku v jihočeské Blatné.
Vznik názvů některých měn
Libra byla v minulosti váhovou jednotkou, a protože se dříve platilo stříbrem, přenesl se tento název i na peníze. Dnes známe hlavně britskou libru případně libru v jejich bývalých koloniích.
V Gruzii mají měnu lari, což v gruzínštině znamená poklad nebo majetek. Setina lari je tetri, což je název gruzínského platidla ze 13. století.
Název izraelské měny šekel pochází ze starověké akkadštiny a původně znamenal měrnou jednotku ječmene. Šekem platili dříve například také Féničané.
Kazachstánskou měnou je tenge, což je slovo odvozené od jména středověkých turkických peněz denge, od kterých bylo odvozeno také ruské označení peněz – děňgi. V Kirgízii mají som. Slovy sum nebo som bylo původně označováno platidlo tzv. Zlaté hordy a jejich nástupnických států. Ze stejného základu vznikl i název tádžické měny somoni a uzbecké měny sum.
Napsat komentář