Zadluženost v Česku trhá rekordy
Dvě třetiny českých domácností mají zkušenost s půjčkou na nákup zboží, z toho třetina si půjčila opakovaně. Každý třetí dlužník si půjčuje u nebankovních společností či přímo u prodejce zboží, což je značně rizikové. Třetina dlužníků splácí dvě a více půjček.
Lidé si půjčují impulsivně
Minulostí jsou doby, kdy si lidé na pořízení nějakého zboží nejdříve našetřili. Nyní je módou tvrzení, že když něco chci nebo potřebuji, tak si na to půjčím. Hlavním důvodem, proč si lidé na nákup zboží půjčují, bývají výhodné akce na splátky a neochota čekat a šetřit. Lidé se pak rozhodnou impulsivně a k rozhodnutí je vede dlouhodobý nebo dočasný nedostatek potřebných financí. Češi jsou prostě netrpěliví, a proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců. Přitom má řada těchto lidí dvě a více půjček, což ještě zvyšuje riziko jejich schopnosti splácet.
Nejčastěji si lidé půjčují na spotřební elektroniku, bílé zboží, auto či motorku, bytové zařízení a nábytek, ale také třeba na rekonstrukci bydlení.
Každý třetí si půjčuje rizikově
V průměru Češi dluží 45 tisíc korun, ovšem rozptyl výší jejich půjček je veliký. Více než třetina lidí splácí do 20 tisíc korun, více než čtvrtina pak od 20 tisíc do 100 tisíc korun. Další třetina pak dluží více než 100 tisíc korun. Nejvíce dlužníků (podle průzkumu je to 18 %) splácí půjčku právě ve výši od 100 tisíc do 250 tisíc korun.
Fenomén rizikových půjček
Průzkum se zaměřil i na to, zda si lidé půjčují rizikovým způsobem, tzn., zda mají v současné době více půjček, jestli řeší platební neschopnost další půjčkou, zda si půjčují na běžnou spotřebu nebo zábavu, zda měli v minulosti více půjček apod. Výsledky potvrdily, že rizikové půjčování vykazuje téměř každý třetí Čech, který si půjčuje. Z toho tři čtvrtiny mají nebo měli půjčku od nebankovní společnosti či přímo od prodejce zboží. V této skupině je mnohem více mužů než žen a častěji si rizikově půjčují lidé s nižším vzděláním nižšími příjmy na domácnost.
Napsat komentář