Od příštího roku musíme počítat se zdražením malých zásilek nejen z čínských e-shopů. Z drobného zboží totiž na základě novely zákona odvedeme DPH plus další poplatky. Tato změna se bude týkat oblíbených nákupů za pár korun, jako jsou levné doplňky, móda, kryty na mobily apd. Důvodem je novela zákona o DPH, která ruší daňové osvobození od DPH pro zásilky ze zemí mimo EU do 22 eur. Novelu vláda schválila 11.5.2020 v reakci na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu.

Nejen DPH, ale i další poplatky

Na drobné zásilky se bude vztahovat také celní deklarace a s ní spojený poplatek, který u České pošty činí 200 Kč. Pošta vás v rámci služby zastoupí při jednání s celní správou a také ji zaplatí za vás DPH, kterou si od vás při doručení zásilky vybere spolu s poplatkem za služby celního deklaranta. Do základu pro výpočet DPH se započítává hodnota zboží, poštovné, clo a už zmíněná služba celní deklarace.

Odradí to Čechy od objednávání zboží z Číny?

Nové podmínky prodraží nákupy z Číny a dalších zemí mimo EU. Jelikož právě cena byla hlavním rozhodovacím kritériem pro pořízení zboží, jehož kvalita mnohdy nesplňuje očekávání. Proto lze očekávat, že Češi v budoucnu sáhnou častěji po zboží uvedeném na evropském trhu, a které splňuje bezpečnostní a zdravotní předpisy pro evropský trh. Čínské e-shopy pravděpodobně zareagují tím, že si začnou pořizovat sklady přímo v Evropě. Tím by odpadly starosti se clem a náklady na poplatky za celního deklaranta.

Zprostředkovatelské e-shopy

Nová pravidla mohou být v neprospěch „zprostředkovatelských e-shopů“, které se tváří jako běžné e-shopy. Jde však jen o překupníky, kteří za zákazníky objednají a zprostředkují dodání zboží. Zákazníci si však stěžují na jejich dlouhé dodací lhůty a nekvalitu zboží. Největším rizikem je problém s uplatněním práva na odstoupení od smlouvy ve 14-ti denní lhůtě nebo s reklamací. Díky novým pravidlům by se měly aktivity těchto tzv. zprostředkovatelských e-shopů snížit.