Primární rolí realitních kanceláří je zprostředkování koupě a prodeje či pronájmu nemovitosti mezi kupujícím a prodávajícím, resp. mezi nájemcem a pronajímatelem. Za tyto služby si účtují provize dosahující vysokých částek. Na většinu realitních kanceláří nemají klienti důvod si stěžovat. Jsou ovšem některé, které používají různé fígle a triky, na které je dobré si dávat pozor. Abyste odhalili  nekalé praktiky včas, vyzkoušejte následující rady:

 

Tajný agent

V nabídkách realitních webů lze občas narazit na inzeráty tzv. ukradené. Makléř si „vypůjčí“ cizí fotografie a popis nemovitosti a na majitele se obrátí až v okamžiku, kdy „má kupce“. Někdy sám se zájemcem absolvuje prohlídku, aniž by vlastníka upozornil, že chce nemovitost dále zprostředkovávat. Dalším fíglem je nevrácení rezervačního poplatku nebo nesprávné informování o ceně a výši provize.

Abyste nenaletěli, chtějte jako zájemci o nemovitost po makléři vidět zprostředkovatelskou smlouvu. Jako vlastník zakažte šíření fotografií, když si je kupec na prohlídce pořizuje.

 

Fiktivní nabídka

Narazíte na zajímavou nemovitost a ačkoliv zavoláte hodinku po zveřejnění, je už „prodána“. Ovšem makléř se vám okamžitě a vstřícně snaží nabídnout podobně krásnou nemovitost. Ta je trošku menší a o trošku dražší, ale určitě se vám bude líbit. Pak je na vás, zda se půjdete podívat na byt či dům, který byste jinak ani vidět nechtěli.

 

Provize

Odměnu za úspěšné sjednání smlouvy, tedy kdo ji platí, v jaké výši a za co konkrétně, si domluvte dopředu. Může se totiž stát, že provizi platí jak kupující, tak prodávající. U koupě nemovitosti si všimněte, že výše rezervační zálohy většinou odpovídá výši provize. Proto si dejte pozor, jak je domluveno případné započítání zálohy na úhradu celkové ceny a jaké jsou podmínky vrácení zálohy.

 

Exkluzivita

Doložka exkluzivity, která realitce zaručuje výhradní právo nabízet nemovitost, může být pastí na nepozorné. Může se totiž stát, že realitka nechá klienta podepsat smlouvu s doložkou exkluzivity, nemovitost umístí na svůj web a dál se nestará. Prodávající si kupce najde sám a pak s překvapením zjistí, že musí i tak zaplatit realitce provizi. Proto je dobré před podpisem zprostředkovatelské smlouvy s realitkou otázku exkluzivity zvážit.