Hlavní výhodou konsolidování půjček je získání přehledu o svých dluzích, ušetření času i peněz vydávaných na splátky. Konsolidací se míní sloučení všech půjček do jedné. Pro dlužníka to znamená, že nadále nebude splácet třeba pět půjček, která mají různé datum splatnosti, různé poplatky a různé úrokové sazby. Konsolidací získá dlužník pouze jednu půjčku, a tím pádem i jedno datum splatnosti, jedny poplatky a jednu úrokovou sazbu.

Konsolidace ve třech krocích
1. Udělejte si přehled o všech svých dluzích. Sepište si všechny informace o půjčkách, jako jsou výše půjček, výše měsíčních splátek, jednotlivé úrokové sazby, poplatky, názvy bank a termíny splatnosti.
2. Vyberte si banku a požádejte ji o konsolidaci svých půjček. Požádat můžete i více bank, čímž získáte možnost porovnání podmínek a větší možnost výběru.
3. Nové podmínky porovnejte s těmi stávajícími. Pokud by byly výhodnější, určitě konsolidujte.

Konsolidací se ušetří na splátkách
Smyslem konsolidace je snížení celkových nákladů, což je hlavní důvod, proč k ní přistoupit. Především tak lze ušetřit na splátkách. Získáte nižší úrokovou sazbu, začnete platit jen jedny poplatky a tudíž se sníží celková splátka za všechny půjčky, a to i o stovky korun měsíčně.

Co zle a nelze konsolidovat
Konsolidace není jediným universálním řešením dluhů. V některých případech není dokonce ani možná. Pozor si dejte především na počet a typy půjček. Když splácíte pouze jeden nevýhodný úvěr, pak nemáte co slučovat a na konsolidaci nemáte nárok. V takovém případě lze drahou půjčku refinancovat, což znamená převedení stávajícího dluhu ke konkurenci. Postup u refinancování je stejný jako u konsolidace.

Druhy úvěrů a konsolidace
Konsolidovat i refinancovat lze téměř jakoukoliv půjčku, ať se jedná o spotřebitelský úvěr, o kreditní kartu, o kontokorent, o neúčelové půjčky nebo o splátkový prodej. Sloučit nelze jedině půjčky bez registru. Banky si stanovují limit výše půjček, který nesmí přesáhnou půl milionu a splatnost musí být delší než půl roku až rok.