Od 1.7. letošního roku platí nová pravidla pro vydávání občanských průkazů, cestovních pasů a řidičských průkazů. Konkrétně se jedná o následující zjednodušení:

 

Občanský průkaz a online komunikace

Staré občanky jsou nahrazeny elektronickými občanskými průkazy s kontaktním čipem. Umožní to komunikovat s úřady online odkukoliv, kde se připojíte i internetu. Online komunikace je příspěvkem k zefektivnění fungování státních úřadů, které spolu budou komunikovat na dálku bez přenášení papírů a stání ve frontách. Stát i občan by tak měl ušetřit nemalé náklady.

V praxi má online komunikaci s úřady zajišťovat Portál občana. S pomocí eObčanky se lze přes portál přihlásit ke 37 službám a další mají následovat. Eobčanka umožňuje prokázání totožnosti online a zároveň zaručuje nejvyšší možnou bezpečnost. Občan tak může bez chození na úřad získat například eRecept, vyřídit neschopenku, zjistit informace o svém důchodu nebo si vyjet výpis z rejstříku trestů.

 

Vydávání občanek

Aktivace elektronických funkcí nových občanek není povinná. Požádat o ni je třeba již při vyzvednutí průkazu, nebo pak na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností. Nové funkce nelze se starší verzí občanek využívat. Je tedy třeba požádat o vydání občanky nové, nebo počkat do skončení platnosti. Novinkou je možnost expresního vydání nového průkazu do 5 pracovních dní nebo do 24 hodin. Varianta 5 dní stojí 500 Kč, 24 hodin 1000 Kč. Vyzvednout OP ve zkrácené lhůtě lze na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností, ovšem průkaz vydaný do 24 lze vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra.

 

Cestovní pas do 24 hodin

Pas lze nyní získat také ve zkrácené lhůtě, ovšem za vyšší poplatek:

  • za vydání pasu ve lhůtě 5 dní se platí 3 tisíce Kč, u dítěte do 15 let 1000 Kč
  • za pas vydaný ve lhůtě 24 hodin se platí 6 tisíc Kč, u dítěte do 15 let 2 tisíce Kč

O expresní cestovní pas lze žádat na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností. V případě 24-lhůty je předáván pouze na Ministerstvu vnitra.

 

Řidičský průkaz

Novinkou je, že žádost o řidičák lze podat na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností, nikoli pouze v místě trvalého bydliště jako dosud. Zároveň odpadá povinnost přinést se žádostí papírovou fotografii, jelikož úředník vás vyfotí na místě. Další výhodou je, že součástí řidičáku už nebude údaj o místě bydliště, tak stěhování nebude znamenat nutnost výměny průkazu.