Někteří podnikatelé se domnívají, že mohou zaúčtovat nákup zdravého jídla, návštěvu fitness centra a sauny. Obhajují to tím, že jako nemocní by nemohli vykonávat svoji výdělečnou činnost.

Výdaj na reprezentaci, jako je drahá večeře s obchodním partnerem v luxusní restauraci, není považován za daňový. Někteří svoji obhajobu opírají o to, že by bez takového výdaje neuzavřeli obchodní transakci.

Někdy faktura nestačí

Může nastat situace, že podnikatelský subjekt musí dokazovat, že určitý výdaj skutečně souvisel s podnikáním. Je povinen předložit dokumenty, které potvrzují jeho tvrzení. Faktura sama o sobě nemusí stačit. Proto je dobré uchovávat emailovou komunikaci, fotografie, letáky atd.

Kolik mobilních telefonů na osobu?

Růžový mobilní telefon s duhovým jednorožcem kupovaný čtyři dny před Vánoci může v očích úředníka vzbudit míru pochybnosti o tom, zda se skutečně jedná o nákup pro podnikatelské účely.

Nikdo nestanovuje hranici, kolik mobilních telefonů může používat jedna osoba. V praxi se setkáváme s tím, jedna osoba disponuje s telefonním číslem, které je zapnuté 24 hodin denně sedm dní v týdnu pro velmi vážené klienty. Druhý telefon je zapnutý od 8:00 do 16:00 pro běžné objednávky a dotazy zákazníků, například.

Co čeká podnikatele za prohřešky?

Pokud správce daně odhalí výše uvedené nesrovnalosti a jim podobné, doměří daň, kterou musí podnikatel zaplatit, k tomu náleží ještě navíc sankce.

Krácení daňové povinnosti nad 50 tisíc korun může být považováno za úmyslné a následně klasifikováno jako trestný čin.

Existuje případ, kdy podnikatel v oblasti gastronomie chtěl uplatnit školní penál a vodovky. Byť se jedná o nízké částky, může se stát, že v takovém případě si Finanční úřad posvítí na konkrétního hříšníka opakovaně.