Dosud platilo, že úvěry od stavebních spořitelen jsou vhodné spíše na rekonstrukce a modernizace bydlení a že na koupi nebo výstavbu domu či bytu je lepší si vzít hypotéku. Odpovídaly tomu i úrokové sazby, kdy hypotéky byly více než 10 let levnější než úvěry. V roce 2018 se však situace obrátila a stavební spořitelny jsou levnější než hypoteční banky.

Ušetřit lze stovky korun měsíčně

Úvěry od stavebních spořitelen jsou levnější o 0,2 až 0,3 procentního bodu než hypotéky. U průměrného úvěru to dělá rozdíl ve splátkách několik set korun. Stavební spořitelny jsou tak od loňského roku významnější konkurencí pro hypoteční banky než doposud. Přesto hypoteční banky stále ovládají většinu trhu, ale stavební spořitelny jim některé klienty přetahují.

Vliv regulací ČNB

V letošním roce zasáhly trh s úvěry nové regulace ČNB. Banky půjčí klientům na bydlení maximálně 80 procent hodnoty nemovitosti, ve výjimečných případech až 90%. Kromě toho pečlivě zkoumají příjmy a výdaje žadatele. Splátky úvěrů nesmějí přesáhnout 45% příjmů klienta a celková výše úvěru může dosáhnout maximálně devítinásobek jeho ročního platu. Tato pravidla se projevila v 1.Q letošního roku v poklesu trhu o třetinu, a to u úvěrů i hypoték. Není tedy divu, že se banky i stavební spořitelny o klienty přetahují. Snižují své marže a zlevňují úvěry.

Nové bydlení i rekonstrukce

Stavební spoření se stále častěji využívá na pořízení vlastního bydlení. Zatímco před pěti lety připadlo na koupi bydlení 23% úvěrů od stavebních spořitelen, loni to bylo už 30%. Zhruba stejný podíl připadá na úvěry k rekonstrukci a modernizaci bydlení.

Očekává se pokles trhu s bydlením

Noví klienti ubývají, ale banky mají přesto ambiciózní plány a dostatek prostředků na úvěrování. Proto se budou předhánět v nabízení výhod pro refinancování. Kromě výhodné úrokové sazby je velkou výhodou rezervace budoucí úrokové sazby. V letošním roce očekávají odborníci pokles zájmu o úvěry a pokles trhu s bydlením až o 20%. Dobrou zprávou pro klienty je, že by nemělo dojít k rychlému růstu úrokových sazeb.