Úvěr se zástavou
Půjčky s vyšším úvěrovým rámcem bývají obvykle zajištěny určitou formou zástavy. Většinou se jedná o zástavu nemovitého majetku – tedy dům, byt, pozemek a další typy nemovitostí. Zajímá vás, jaké má úvěr se zástavou výhody, pro koho je vhodný a čeho byste se měli vyvarovat?
Úvěr se zástavou je v podstatě i obyčejná hypotéka. V případě této specifické půjčky budete muset po celou dobu splácení ručit majetkem a navíc doložit výši příjmů. Vraťme se však k úvěrovým produktům, které můžete využít na cokoliv.
Úvěr se zástavou nabízí banky i nebankovní společnosti a mezi největší výhody patří výrazně nižší úroková sazba. Ve srovnání s klasickými půjčkami, které nejsou zajištěny nemovitostí, může rozdíl v úrokové sazbě činit až několik procentních bodů. Další podstatný rozdíl tkví v delší době splatnosti – např. výše zmíněné hypotéky lze splácet až třicet let.
Americká hypotéka
Zřejmě nejoblíbenějším úvěrem se zástavou je takzvaná americká hypotéka, která je na rozdíl od klasického hypotéčního úvěru neúčelová. Peníze, které vám banka nebo nebankovní společnost v rámci americké hypotéky poskytne, můžete využít nejen na financování související s nemovitým majetkem, ale i na jakékoliv jiné účely. Úroková sazba je mírně vyšší, ale stále mnohem výhodnější než u nezajištěných půjček. Úvěrový rámec většinou souvisí s odhadní cenou nemovitosti a věřitel vám určité procento z její hodnoty. Jde o takzvané LTV (loan to value) a v případě americké hypotéky činí kolem 70 %.
Kvůli úvěrovým predátorům můžete lehce přijít o nemovitost
Rozhodnete-li se pro nebankovní úvěr se zástavou, mějte na paměti, že ne každá nebankovní instituce hraje fér. Někteří úvěroví predátoři se snaží pouze o to, aby výhodně získali nemovitost. Nezapomeňte si proto dobře přečíst smluvní podmínky a pokud narazíte na jakékoliv nesrovnalosti, nic nepodepisujte a poohlédněte se po jiné alternativě.
Napsat komentář