Jakmile začnou dva lidi žít spolu v jedné domácnosti, náhle zjišťují, jak náročné je hospodaření s penězi. Občas má jeden z nich pocit, že přináší do společné kasy víc, než ten druhý, který žije na jeho úkor. Jak tedy na to, aby tyto pocity nemusely nastat a jak vzájemně sladit názory na rodinný rozpočet?

V minulosti to bylo jednodušší

Před sto lety se manželky staraly o domácnost a děti, zatímco manžel vydělával a při důležitých finančních záležitostech zpravidla rozhodoval sám. Naopak o domácí finance se starala manželka. Tento systém fungoval jako obecný status a nikdo se ničemu nedivil. Až po II. světové válce se ženy začaly emancipovat chtěly se uplatnit i v zaměstnání. Začaly se vzdělávat, zastávat vedoucí funkce a na domácnost měly méně a méně času. Začala doba osvobozené domácnosti, polotovarů a čistých kuchyní, které náhle neměl kdo používat.

Ďáblovo dědictví

V 60. a 70. letech minulého století ženy vydělávaly, což jim stačilo na samostatnost a nezávislost. Tato skutečnost dramaticky změnila pohled na rodinné finance. Muži se ženili s pocitem, že přinesou domů balík peněz a za to mohou očekávat útulnou domácnost, plnou lednici a vyžehlené košile. Manželky tuto zděděnou roli statečně plnily, ale k tomu ještě měly svou práci, staraly se o děti a nakupovaly. Manžel se příliš nestaral o ceny potravin či energií. Pak přijde rozvod, alimenty a manžel, který se dosud o nic nestaral, zjistí, že vše je na něm. Dědictví, že se o peníze stará manželka a rodinu živí manžel, přestalo platit.

Co s tím?

Základním předpokladem úspěšného žití ve dvou je naprostá otevřenost při řešení domácího rozpočtu. Obvykle nemají oba zcela totožné příjmy, odkud by se ukrojil stejný díl, ze kterého by se platilo vše společné (domácnost, zábava, dovolená apd.). Můžete se tedy dohodnout, že každý bude platit jinou skupinu výdajů. Jeden zábavu, energie a dovolenou, druhý domácí výdaje. Nebo si můžete určit poměr výdajů vzhledem k příjmu. Variantou je také přesná suma stržená z výplaty jednoho i druhého, která se uloží na společný účet. Ten lze rozhodně doporučit kvůli přehledu obou partnerů o rodinných financích a lepší možnosti plánovat. Stejně tak lze doporučit, aby každý z partnerů měl svůj soukromý účet kvůli výdajům na vlastní koníčky a zábavu.