Několikrát do roka jsme zavaleni nejrůznějšími sbírkami na pomoc potřebným. Ono je to opravdu třeba, především v období Vánoc, kdy se opuštěné děti cítí extrémně samy. Ovšem není sbírka jako sbírka a je třeba vědět, kam ty peníze opravdu putují.

 

Vyhýbejte se pouličním sbírkám

Poslední léta bohužel značně zdehonestovaly pouliční sbírky. Na ulicích se již neobjevují pouze studenti, kteří po právu vybírají na charity, děti, zvířátka nebo osoby postižené slepotou či rakovinou. Čím dál častěji je tato činnost zálibou podvodníků. Ti neváhají hrát na city občanů zejména v této době, kdy nám měkne srdce.

 

SOS dětské vesničky

Naštěstí existují nadace, které jsou léty ověřené. Jako jsou například SOS vesničky, pro které se každoročně rovněž pořádají charitativní koncerty. Z některých příběhů až mrazí, šťastné konce jsou však důvodem, proč na tyto společnosti přispívat. Tak například příběh Michala a Ondry – dvou zdravých kluků, kteří se ocitli na tomto místě díky svým rodičům, kteří se o ně nezvládali starat. Matka má velké potíže s bydlením, s hospodařením, s péčí o domácnost. Rovněž však její děti strádaly v dalších směrech. Matka je závislá na drogách a alkoholu, zanedbává péči o své děti, a to včetně hygienických návyků. Tyto děti se tak rovněž musely léčit ze žloutenky. O absenci lásky ani nemluvě.

 

Přispějte ale také konečně na seniory a na zvířátka

Nemysleme pouze na děti, ale také na staré občany, kteří nejsou o nic méně potřební. Bohužel právě na Vánoce je trápí deprese ze samoty, zlepšeme jim tedy jejich stáří buď finančním obnosem, anebo alespoň krátkou společností během svátků.

Totéž platí pro zvířátka. Myslet na ptáčky v období zimy a pořizovat jim ptačí budky na zahradu nebo za okno, je samozřejmostí, ale co taková lesní zvěř? Vybavte i krmelce. O útulcích pro kočičky a pejsky nemluvě – zde je každá koruna dobrá nejen během Vánoc, ale celý rok. Pomáhejte proto jak můžete, každý příspěvek se cení, stejně jako čisté ručníky, deky, matrace a podobně. Rovněž existují pravidelné online sbírky, jako je například nej kočka Česka, anebo kociciprani.cz. Majitelé útulků svůj život i osobní náklady často obětovávají právě pro nalezená zvířátka, která jim anonymně za dveřmi lidé nechávají, proto ocení každý příspěvek. Přebytek granulí, fyzickou pomoc při úklidu, cokoli.