Rodiče nebo prarodiče mohou pořizovat účet i svým dětem, resp. vnoučatům. Banky je lákají na vyšší úrok, na všechny výběry zdarma nebo na originální kartu. Byla by škoda nevyužít nabízené výhody, ale je třeba se seznámit s podmínkami a dát si pozor na některá rizika.

Příklady nabídek bank

Například ČSOB nabízí až šest stovek jako příspěvek ke kapesnému, nebo při založení Plus Konta do konce září pošle každý měsíc na účet 100 korun. Stejnou akci lze využít v Poštovní spořitelně, spadající pod ČSOB. Na příspěvek ke kapesnému láká do 15. října i Česká spořitelna. Když uložíte na nový dětský účet aspoň 50 Kč v měsíci jeho založení a v každém z následujících pěti měsíců, přidá spořitelna pokaždé dalších 50 Kč. Banka Creditas nově nabízí svůj Richee účet Junior pro děti od šesti let, na kterém bude úrok 1,5% a Spoření Richee Junior, které půjde sjednat dětem už od narození, s úrokem1,8%, navíc s bezplatnými výběry ze všech bankomatů v tuzemsku i v zahraničí.

Výhody a rizika

Jednou z hlavních výhod účtu pro školáka je, že rodiče se zbaví starostí s doplňováním kapesného v hotovosti do peněženky potomka. Hotovost je také dobrá, ale platební karta může pomoci v situaci, kdy na doplnění zapomenete nebo při nečekaných výdajích. Rodič či jiný zákonný zástupce může na kartě nastavit nízké limity, dítě nemusí mít účet ve stejné bance jako vy a díky speciálnímu účtu pro dítě získáte i snadný přehled o tom, kde či za co dítě utrácí. Většina bank vydá dítěti kartu od osmi let věku a v Komerční bance a Creditas dokonce od šesti let. KB a ČSOB lákají na atraktivní bonus, kterým umožňuje dítěti vybrat si vlastní motiv na kartě i podle svého přání. Služba je bez poplatku.

Jako spoření

Častým důvodem k založení dětského účtu je spoření. Dítě se může dívat, jak jeho úspory rostou a babičky mají možnost, jak mu přispívat. Tak jako u jiných běžných účtů je ovšem negativní stránkou inflace, takže pro bezpečné zhodnocení spoření větších částek je lepší využít jiné možnosti.

Jako opravdový účet

Většina bank vede jako majitele účtu skutečně dítě a vy budete mít práva disponenta. To mimo jiné znamená, že naspořené peníze na účtu patří dítěti, které může protestovat, pokud mu peníze proti jeho vůli vyberete. Je to podobné jako u stavebního spořen, přinejmenším když půjde o větší částky. Výjimkou je KB, ve které dětský účet patří rodiči či jinému zákonnému zástupci.