Rekreační chaty a chalupy se stávají stále častěji výhodnou investicí a zdrojem dodatečných příjmů v případě jejich pronajímání. Česko patří po Švédsku mezi země s nejhustším počtem rekreačních chat v Evropě. Rekreační nemovitost vlastní třetina Čechů a nejčastěji se jedná o menší chatu se zahradou nebo o víkendovou chalupu.

Ceny chat rostou

Hodně chat se začíná i stavět, a proto je nouze o pozemky. V nabídkách realitních kanceláří se ceny starších chat pohybují v řádech statisíců až milionů. Přesto se po nich jen zapráší, jelikož zájemci stojí především o pozemek. Starou chatu obvykle zbourají a postaví a na pozemku postaví letní rezidenci se všemi moderními vymoženostmi včetně bazénu či tenisového kurtu. Tento fakt mění i původní účel chat. Neslouží už pouze k rekreaci, ale často k trvalému bydlení, nebo k pronajímání. Starší lidé si nechají vybudovat novou koupelnu, zavést plynové topení, do chaty se v důchodu nastěhují a svůj byt ve městě prodají nebo pronajímají. Při současných cenách tak mají zaručený příjem 10-20 tisíc korun měsíčně. Kompletně zařízené chaty a chalupy zejména na horách se pronajímají pro rekreační účely v letní i zimní sezóně.

Převažuje rekreační účel

Většina Čechů dává přednost rekreačnímu pobytu na chatě, kde tráví víkendy i dovolenou. Každý pátý v penzijním věku pobývá na chatě několik měsíců v roce. Mnozí využívají i možnosti pěstování levného ovoce a zeleniny, u kterého vědí, za jakých podmínek vyrostly. Také zde vznikají různá kamarádská společenství. Jen 3% přiznává, že rekreační nemovitost využívají k mimomanželským schůzkám. Nejčastější vzdálenost z domova na chatu je do 100 km, 4 z 10 vlastní rekreační nemovitost dokonce ve městě, kde bydlí a pouhé 1% vlastní rekreační nemovitost v zahraničí.

Údržba

Určité finanční prostředky stojí údržba a provoz. Téměř v 80 % případů se jedná o částku do tří tisíc korun. Naopak 9% lidí platí pravidelně měsíčně za provoz rekreační nemovitosti částku přesahující 4 tisíce Kč. Další prostředky ale stojí zahradní technika, nářadí, sadba a podobně.

Doporučujeme ubytování na horské chatě v Krkonoších na www.chata69.cz.