Jednou z možností, jak poznat co nejvíce ze země, ve které budete trávit dovolenou, je zapůjčení auta. Dejte si však pozor na některá úskalí.

Auto si rezervujte předem

Můžete tak ušetřit, pokud ovšem zrovna nenatrefíte na akční slevu na místě. Rezervací předem budete mít čas si důkladně pročíst podmínky, které byste jinak na místě mohli podepsat v půjčovně ve zbrklosti a pak litovat. Na internetu jsou různé srovnávače, díky kterým můžete porovnat nabídky autopůjčoven. Hlavní ovšem je, že si podmínky přečtete v češtině.

Také si rozmyslete, zda si auto rezervovat u velkého řetězce nebo lokální půjčovny. V prvním případě jsou vyšší ceny, ale podmínky bývají transparentnější. U řetězců je také možnost vrátit auto v jiném městě.

Jaké auto?

Pokud si rezervujete např. Volkswagen Polo, nemusíte ho skutečně dostat. Autopůjčovny si v podmínkách vyhrazují, že vám mohou půjčit i jiné auto stejné třídy. Pokud takové auto nemají, mají obvykle v podmínkách, že za původní cenu musíte dostat lepší.

Ujistěte se, že cena je kompletní

Když na internetu najdete auto za nejnižší cenu, nemusí se ještě jednat opravdu o celou sumu. Často je k základnímu balíčku třeba uhradit ještě různé příplatky. Také si rozmyslete, zda budete chtít půjčit nějaké příslušenství (dětskou sedačku, navigaci….), jelikož ceny bývají vysoké. Někdy může cena za půjčení dosáhnout ceny nové sedačky, kterou byste zaplatili v obchodě.

Kdo bude řídit?

Osoby mladší 26 let platí obvykle za půjčení víc, jelikož jsou z pohledu autopůjčoven rizikovější. Zákazníky mladší 21 většinou půjčovny automaticky odmítají. Pustit za volant někoho jiného, než je uveden ve smlouvě, může v případě nehody znamenat, že sjednaná pojistka neplatí.

Hlídejte kilometry a hranice

Počet najetých kilometrů autopůjčovny většinou neomezují, ale jsou i výjimky a příplatky pak mohou být vysoké. Zato se v podmínkách často dočtete, že s půjčeným autem nesmíte přes státní hranice. Půjčovaná auta mívají zabudovány skryté GPS lokátory a za porušení jsou tučné pokuty.

Než auto převezmete

Před odjetím z půjčovny si auto důkladně prohlédněte zvnějšku i zevnitř a zkontrolujte základní funkce (světla, směrovky, brzdy apd.). Najdete-li vady, zaznamenejte je s pracovníkem půjčovny do protokolu a auto si nafoťte, aby vám později nechtěli přišít poškození, za která nemůžete. V případě zásadních vad auto vůbec nepřebírejte. Také nenechávejte půjčovně jako záruku svůj pas nebo jiný doklad, jelikož se stává, že jeho vrácení podmiňují zaplacením škod, které na autě už byly. Také zkontrolujte, zda má auto povinnou výbavu, protože případnou pokutu z autopůjčovny nevymůžete.