Najít dnes vyhovující bydlení není nic jednoduchého, i když se o to budete snažit různými způsoby. Většina lidí začne poptáváním u přátel, známých či kolegů v zaměstnání. Další variantou jsou služby realitních kanceláří, dále inzertní stránky na internetu či různé vývěsky.

Všechny způsoby mají svá pro a proti. Ovšem například hledání pronájmu prostřednictvím známých může mít své výhody jak pro zájemce, tak pro samotného vlastníka bytu. Ten totiž může získat nájemníka, kterého mu někdo doporučí a nemusí se tak obávat nepříjemných překvapení v budoucím nájemním vztahu. Nájemník má zase naději, že mu pronajímatel nabídne nižší nájemné. Kdo hledá byt k pronájmu, nebo i ke koupi, potvrdí, že například ceny pronájmů rostou každým rokem. Pokud se vám to povede, vždy trvejte na uzavření písemné nájemní smlouvy a nespoléhejte na žádné ústní dohody.

Služby realitek

Pokud přenecháte starost s nájmem bytu realitní kanceláři, musíte počítat se zaplacením poplatku, který je mnohdy i ve výši jednoho či dokonce dvou nájmů. Před podpisem nájemní smlouvy se přesvědčte, že obsahuje vaše zájmy. Některé realitky požadují podepsat předem rezervační smlouvu obsahující povinnost zaplatit rezervační poplatek i ve výši například 10 tisíc korun. O tuto sumu však přijdete, pokud se například po prohlídce nabízeného bytu rozhodnete nájem nepodepsat.

Jiné možnosti

Výhodné jsou také speciální webové stránky, na kterých jsou uvedeny nabídky bytů k pronájmu přímo od jejich majitelů, kteří za zveřejnění inzerátu platí webům odměnu. Některé weby nabízejí i vyhotovené nájemní smlouvy, kterou stačí stáhnout a s pronajímatelem pak podepsat. Ovšem vyplatí se nechat si takovou smlouvu zkontrolovat advokátem. Radou vycházející z nepříjemných zkušeností některých zájemců o pronájem je, nespolehnout se jen na fotografie, ale vždy se ještě před podepsáním nájemní smlouvy přesvědčit o stavu bytu na vlastní oči.

Informace o cenách

O rostoucích cenách pronájmů svědčí poslední údaje, které potvrzují, že v loňském roce se zvýšily ceny v porovnání s předchozím rokem až o desítky procent. Nejdražší byty k pronájmu jsou stále v Praze, a to především díky mnohem větší poptávce, než je v jiných městech. Mohou za to ovšem i stále rostoucí ceny nových bytů. Této situace se snaží využít i někteří vlastníci starších bytů, kteří se snaží vydělat a proto zdražují nájmy i u starších a méně kvalitních bytů.