Ti nejchudší dostanou stravenky – tomu si říkejte pomoc! Stát totiž začal nově vyplácet nejchudším občanům příspěvek na živobytí ve stravenkách. A stravenky všude neberou.

 

Marná ochrana

Státníci se snad snaží předcházet alkoholismu a toxikomanii osob, které pobírají příspěvky. O příspěvku na živobytí rozhoduje a vyplácí ho Úřad práce ČR, ten ovšem netuší, že i se stravenkami koluje úspěšné kšeftování a dají se proměňovat zpět v peníze. Na druhou stranu ti, kteří jsou poctiví a jsou opravdu vděční za každou korunu, kterou využijí po stravu, ti jsou stravenkami pro změnu týraní, protože stravenky nejsou přijímány v každém obchodě ani restauraci. Prakticky se jedná o zbytečný druh měny. Podle novely zákona účinné od 1. června 2017, musí ÚP od prosince 2017 vyplácet sociální dávky v poukázkách lidem, kteří déle než půl roku pobírají příspěvek na živobytí.

 

Stravenky obcházejí i obchodníci

Ten, kdo pobírá dávky v hmotné nouzi, ten je stravenkami omezen pro nákup výhradně jídla či drogerie. Žádný alkohol ani cigarety. Jaká je praxe? I v té kvalitní restauraci lze proměnit stravenky za litr vína či čehokoli jiného.

 

Stát v praxi selhává. Žádná novinka

Stát, který se prostřednictvím dávek ze systému snaží pomoci v hmotné nouzi snaží pomoci svým nejchudším občanům. Nárok na příspěvky v hmotné nouzi má podle zákona osoba či rodina, která nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost, kdy příspěvek na živobytí je základní dávkou ze tří dávek systému pomoci v hmotné nouzi. Dalšími dávkami jsou pak například doplatek na bydlení nebo mimořádná okamžitá pomoc. Nárok mají ti, kterým po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nestačí příjem na živobytí. Částka na živobytí se pak pro každou osobu stanoví individuálně na každou osobu v rodině.