Studenty dražší nájmy odrazují, zvedá se zájem o koleje – Studentské bydlení.
Ještě před pár lety si vysokoškolští studenti hledali ubytování v pronajímaných bytech. V souvislosti s nárůstem cen pronájmů privátních bytu se situace obrací a posledním trendem je zvýšená poptávka studentů po vysokoškolských kolejích. Zatím však kvůli nedostatku míst na kolejích řeší řada studentů své bydlení podnájmem, a to i za cenu většího počtu studentů v jednom bytě.
Jaká situace je v Brně
Vysoké učení technické Brno disponuje největší ubytovací kapacitou, koleje pro studenty i zaměstnance mají zhruba 6500 lůžek. Ceny ubytování na kolejích jsou finančně dostupnější než pronájmy. Obsazenost je v posledních letech mezi 98 a 100 procenty. Největší brněnská vysoká škola, tedy Masarykova univerzita, má kapacitu zhruba poloviční, neboť disponuje 3825 lůžky. V důsledku rostoucích cen nájmů v Brně se zájem o ubytování na kolejích zvýšil oproti loňsku asi dvojnásobně. Ceny nájmů se liší podle lokality a vybavení. Za komfortní jedno a dvoulůžkové pokoje platí studenti kolem 3000 až 3900 Kč měsíčně.
Byty jsou plné
Lůžka na kolejích se na začátku školního roku zaplní, ovšem ještě v průběhu podzimu se řada studentů odhlásí. Seznámí se s městem, najdou si kamarády a odcházejí do soukromých podnájmů, které preferují i kvůli většímu klidu a pohodlí. Mnozí si byty pronajímají i s perspektivou několika let dopředu, takže si je i sami vybavují. Nikdo také nekontroluje jejich návštěvy. Často si vybírají větší byty, zejména dispozice 4+1, nebo 4+kk, kam se jich nastěhuje až osm. Ceny těchto bytů se v Brně již ustálily a v prvním letošním čtvrtletí vyšel byt 4+kk na 21 900 Kč měsíčně.
Jak je to v Praze
I v hlavním městě roste zájem o bydlení na kolejích. Universita Karlova má pro studenty v Praze, Plzni a Hradci Králové k dispozici 11 200 lůžek. Koleje obsahuje ve třech kolech. Přednost mají nejprve studenti, kteří na koleji již bydlí. Pak mohou žádat studenti UK, kteří na kolejích dosud nebydlí. Pokud i potom zůstanou volná lůžka, mohou se hlásit i studenti ostatních universit. Situace v Praze je oproti Brnu složitější v tom, že je zde nedostatek vhodných bytů a nájemné je výrazně vyšší. Například byt 4+kk se pronajímá v průměru za 34 tisíc měsíčně a ceny ještě rostou.
Menší města
Situace je pro studenty v menších universitních městech příznivější. Například v Plzni se kolejné pohybuje od 2240 do 3700 Kč měsíčně a v současnosti jsou kapacity Západočeské university zaplněné zhruba z 90%. Celková poptávka a nabídka se v poslední době vyrovnává, takže je možné vyhovět všem studentům, kteří o ubytování na kolejích požádají. Roste zájem o jednolůžkové pokoje, což potvrzuje i Vysoká škola báňská v Ostravě.
Napsat komentář