Strach z finanční nejistoty vám může zmírnit meditace – Finance a meditace.
Jedním z důsledků současné situace je u mnohých lidí psychický stres, který v našem mozku aktivuje amygdalu. Psychologové tento jev popisují jako amygdalický únos, který má za následek, že člověk není schopen naslouchat či racionálně myslet. Amygdala vyúsťuje v nepříjemné emoce, jako je například vztek, beznaděj, strach či úzkost. Zbavit se těchto emocí lze například meditováním, na které je nyní ten správný čas.
Jak dochází ke stresovým reakcím?
Jejich hlavním spouštěčem v našem mozku je amygdala, která neustále zkoumá vše kolem nás. Jakmile zjistí hrozbu nějakého nebezpečí či nastane jakákoliv nepříjemná situace, okamžitě nás uvede do režimu „bojuj, uteč, ustrň“, ochromí naše racionální myšlení a omezí svobodu našeho konání.
Při mediaci měníme svůj mozek
-
snižuje se reaktivita amygdaly a posilují se oblasti mozku spojené se schopností regulovat emoce
-
náš organismus se regeneruje a úzkost se vytrácí
-
zlepšuje se imunita a tělo vytváří větší množství protilátek
-
posiluje se koncentrace, paměť a schopnost se učit
Proč meditovat?
Nehledejte v tom nic mystického, neboť se jedná o mentální trénink, který nám může být prospěšný i po skončení pandemie. Je to podobné jako cvičení v posilovně, kde získáváte fyzickou kondici a svalovou hmotu. S každým zvednutím činky se vaše svaly posílí a stejný proces se děje při meditaci. Nejdříve si zvolíte předmět meditace, na který se budete soustřeďovat. Například zvolíte dech nebo své tělo a představíte si je jako kotvu, ke které se budete vracet pokaždé, když se vaše mysl někam zatoulá. S každým přivedením pozornosti zpět k této kotvě poroste váš „sval pozornosti“ a vaše mysl bude klidnější a vnímavější.
Jak začít?
Sedněte si, začněte dýchat a sledujte svůj dech nebo se soustřeďte na jednotlivé části těla. Jakmile zjistíte, že myslíte na něco jiného, vraťte se zpět ke svému dechu. Sedět můžete kdekoliv a v jakékoliv poloze, ve které se budete cítit důstojně. Oči můžete mít zavřené nebo polootevřené a dívat se šikmo dolů.
Jak často a jak dlouho?
Začněte třemi minutami a meditujte denně. Po čase by se doba meditování měla ustálit na zhruba 15 až 45 minut. Vyzkoušejte také 7 minut soustředění do svého těla tak, že si nastavíte časovač po jedné minutě na 7 minut. Vždy jednu minutu se soustřeďte na některou část těla. Postupně na dýchání, hlavu, krk, ramena, ruce, záda, přední část těla, hýždě, nohy, chodidla. Nakonec vnímejte celé tělo odspodu nahoru a zpět. Potom pomalu otevřete oči a vaše meditace je u konce.
Napsat komentář