Snad každé město se potýká s nedostatečným počtem míst k parkování automobilů. K tomuto stavu nepřispívá ani rostoucí počet aut, ale právě naopak. Žádnou výjimkou dnes není ani fakt, že v mnoha rodinách vlastní i více než jedno auto. Tento nepříznivý stav výrazně ovlivňuje i ceny starších garáží jak ve velkých, tak i menších městech. Aktuální poptávka po starých garážích již převyšuje nabídku a kupující jsou ochotni za ně zaplatit i statisícové částky.

Řadové garáže

V minulosti se stavěly typické řadové garáže poblíž budovaných městských sídlišť po celé republice. Dodnes slouží jejich majitelům především k bezstarostnému a bezpečnému zaparkování jejich aut, ale také k uskladnění nepotřebných nebo sezónních věcí. Vzhled samotných garáží i jejich okolí není obvykle nijak vábný, přesto se jedná o velice lukrativní zboží.

V Praze jsou garáže nejdražší

V hlavním městě dnes téměř každá rodina vlastní dvě auta. Když se k tomu přičte nedostatek parkovacích míst i garáží a zavádění parkovacích zón, není divu, že poptávky po garážích a jejich ceny v poslední době rostou. Jako příklad stoupajícího zájmu může sloužit Praha 4, kde jsou staré garáže v okolí Budějovické ulice. Před třemi lety se prodávaly za zhruba 250 tisíc korun, v současnosti je cena jedné zdejší garáže dvojnásobná.

Alternativa ke starým garážím

Jsou to podzemní parkovací stání, která jsou součástí developerských projektů. Jejich cena odvisí od místa, kde projekt vyrůstá, zda na „zelené louce“, v původní zástavbě či dokonce v historickém centru Prahy. Cena garážových stání v těchto nových projektech se v Praze pohybuje v rozmezí od 300 do 400 tisíc korun.

Drahé garáže jsou i v Brně a dalších městech

Ani v Brně a dalších městech není situace s parkování jiná. V Brně se ceny starších garáží pohybují v rozmezí od 350 do 450 tisíc Kč. Za parkovací stání v bytových domech se platí kolem 350 tisíc Kč. Rovněž v Plzni je parkovacích míst méně než aut. Běžná cena garáže je zde až 250 tisíc Kč, přesto se rychle prodá. O něco méně stojí stará garáž v Ústí nad Labem, kde se ceny pohybují okolo 150 tisíc korun.