V souvislosti s postupným rozšiřováním možností bezhotovostního placení se objevují názory, že hotovost bude jednou minulostí. Peníze existují už více než 2700 let a bez nich by se nevyvinul směnný obchod. Odborníci proto nepředpokládají, že by ke zrušen bankovek a mincí hned tak nedojde.

 

Role mincí a bankovek je nezastupitelná

Na hotovostní měnu je lidstvo navyklé a varianta bezhotovostní společnosti je zatím hudbou vzdálené budoucnosti. Obě varianty mají své zastánce i odpůrce. Zastánci bezhotovostního placení argumentují tím, že nebudeme muset nosit peněženky, ale pouze platební kartu, mobil, náramek či hodinky, které při placení přiložíme k terminálu. Odpůrci namítají: jak budeme dávat spropitné, co budou dělat pouliční umělci, jak budeme platit čerstvé potraviny na trhu, v jaké formě budeme dávat dětem kapesné nebo těm nejmenším přidávat mince do prasátka? Mince se nepoužívají jen jako oběživo, ale také si můžeme koupit pamětní mince. Pravdou ovšem je, že za rok 2016 byl celosvětově počet plateb kartami vyšší než počet plateb v hotovosti.

 

Jak je to v jednotlivých zemích

Úroveň placení hotovostí a kartami je v každé zemi odlišná. Nejvíce banky podporují bezhotovostní styk v Nizozemsku, Francii, Singapuru, Kanadě a Švédsku, které má k bezhotovostní společnosti nejblíže. V hotovosti se zde platí už jen ve 2% z celkové hodnoty všech plateb a do roku 2020 se předpokládá redukce až na 0,5%. On-line platby nebo platby přes mobilní aplikace preferuje většina obchodníků, veřejná hromadná doprava a dokonce i kostely.

Prudký růst bezhotovostních plateb je patrný také v Číně, kde se preferuje placení pomocí mobilních telefonů.

Naopak Němci mají v oblibě mince a bankovky, takže cca polovina transakcí zde probíhá v hotovosti. Je to dáno i velkým podílem starší generace, která si udržuje staré zvyky. Také si myslí, že děti se lépe učí znát hodnotu peněz.

Ve Velké Británii se obliba peněz vrací, což je přičítáno nejistotě z brexitu a možnému nárůstu kriminality.

 

Jak je to v ČR?

Hotovost je pro lidi stále velmi důležitá. Až 26% celkového HDP v ČR je uskutečněno platbami v hotovosti, i když výběr z bankomatů za posledních 10 let vzrostl o 30% a rostou i platby kartami. Podle průzkumů platí až 88% Čechů kartou i malé nákupy, 18% lidí kartu buď nemá, nebo s ní platí jen větší nákupy.