V současné situaci se čím dále více lidí zbavuje kanceláří a zaměstnanci tak pracují doma. Home office, jak se tomu v moderní době říká, je stále populárnější. Lidé tak mohou nastartovat svůj den zapnutím počítače u sebe doma. Pro někoho výhoda, pro někoho hrozba, že práci nevykoná. Ne každý je nastaven na režim pracovat z jiného, než kancelářského prostředí.

A když se nejedná přímo o likvidace kanceláře, tak o její jiné rozvržení a zmenšení. Zřejmě tato opatření zůstanou i po koronaviru.

Oblíbená kancelářská práce nemusí být z domova stejně záživná

Ač se jedná o kancelářskou, celkem stabilní práci, i ta utržila trhliny. Bude těžké dostat se pro mnohé podnikatele zpět do tempa a ponechat si své zaměstnance doma. Řada z nich propouští externisty, nevyjímaje zkracování úvazků u stálých zaměstnanců. V dnešní době se otočilo známé tvrzení, že luxus je práce z domova, teď je to standard. Naopak pracovat v kanceláři je privilegium. Kancelář pro více, než pár desítek lidí už asi zůstane tabu. U firem se také začíná prosazovat uzavírání centrálen a stoupá zájem o pouhé pobočky z důvodu snadnější dopravy pro zaměstnance.

Virus otočil svět naruby

Práce mimo hlavní sídlo se tak rozmáhá. Současně firmy vlastní vizi toho, že budou lidem práci spíše ubírat, než přidělovat. Doba, kdy se pracovalo osm hodin denně i více, může být nenávratně pryč. Home office se tak asi stane skutečným cílem pro většinu velkých i malých firem včetně živnostníků. Pozitivní je to, že se těmito opatřeními zvyšuje bezpečnost. Nečekané situace budou asi řešené sdílenými kanceláři s menšími sídly. Přesto se najdou tací, kterým práce z domova moc nevyhovuje. Neumí si prostě zorganizovat čas, nechají se rozptýlit něčím jiným, pauzu na oběd vyplní ještě pracemi v domácnosti, atd.