Jednou z výhod při stavbě nového domu je možnost ovlivnění, kolik budete v budoucnu platit za energie. V tomto směru hraje velkou roli samotný projekt a později také volba dodavatele energií. V kurzu jsou nyní nízkoenergetické domy, které jsou energeticky úsporné nebo dokonce pasivní domy, které mají nulovou spotřebu energie.

 

Co má vliv na energetickou náročnost?

U nízkoenergetických domů se řeší otázka jejich zateplení, které vede k menším únikům tepla. Tím se logicky snižují náklady na topení. Ovšem zateplení je pouze jedním z mnoha faktorů ovlivňujících energetickou náročnost domu.

 

Které další faktory to jsou?

Prvním je velikost domu a jeho tvar. Příliš velký dům bude vždy energeticky náročnější. Úspornější je méně členité uspořádání. Složitější tvar domu zvětšuje tzv. celkovou ochlazovanou plochu. Do různých výklenků, vikýřů a arkýřů se teplo dostává déle a navíc tyto prvky komplikují realizaci stavby a zvyšují riziko vzniku tepelných mostů.

Dalším faktorem je dostatečně kvalitní konstrukce a kvalita pláště domu (obvodové zdi, okna, dveře, podlahy a střecha). Na spotřebu energie má vliv velikost oken a také orientace domu ke světovým stranám. Teprve pak následují faktory, jako je vybavení a technologie, způsob vytápění a větrání atd.

 

Výdaje za energie ovlivní i výběr dodavatele

Správný výběr dodavatele energií je posledním faktorem, kterému je třeba se věnovat už před dokončením stavby. Na českém trhu s elektřinou nebo plynem působí dnes desítky různých dodavatelů, mezi nimiž jsou velké rozdíly. Nejedná se jen o ceny, za které nabízejí energie, ale také o kvalitu zákaznického servisu či dodatečných služeb. Člověk má obvykle při dokončování stavby dost starostí, málo času i chuti věnovat si výběru dodavatele detailněji a často sáhne po první známé společnosti. Chybu člověk pozná při prvním placení, a proto se vyplatí porovnat si nejprve více konkurenčních nabídek. Porovnání usnadňují internetové srovnávače a pro potvrzení správného výběru si můžete pročíst recenze zákazníků.