Ne všechny směnárny se chovají k zákazníkům férově. Proto si chce Ministerstvo financí došlápnout na ty nepoctivé pomocí nových pravidel. Před schválením je novela zákona o směnárenské činnosti.

Proč je novela důležitá
Novela zákona o směnárenské činnosti prošla v polovině září 2018 prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Poslanci by rádi prosadili přísnější pravidla pro směnárny ještě před koncem letošního roku. Proto odhlasovali zkrácení lhůty na projednání návrhu sněmovními výbory na 30 dní. O důležitosti změny svědčí některé nekalé praktiky zejména v centru Prahy, které nedělají České republice dobré jméno. Není zvláštností, že na Staroměstském náměstí může turista dostat za euro 15 korun, nebo je mu naúčtován poplatek ve výši 28 procent. Na škodu zákazníků je, že se v povinně zveřejňovaných informacích ne vždy dobře orientují. Přehlednost jim navíc stěžují například různé VIP nabídky či slevy na provedení směny. Obvykle zákazník pozná nevýhodnost až následně, což zejména cizím turistům může zkazit nejen dovolenou, ale i celkový dojem z ČR.

Co novela přinese?
Zřejmě nejzásadnější novinkou by proto mělo být zavedení práva na odstoupení od transakce. Nově tak půjde žádat po směnárně vrácení peněz do dvou hodin od provedení směny. Pokud by ke směně došlo těsně před zavírací hodinou, začne dvouhodinová lhůta běžet s počátkem otevírací doby následujícího pracovního dne. Pro výměnu valut ve směnárenských automatech bude lhůta pro vrácení peněz tři pracovní dny. Pro výměnu peněz bude ovšem stanovena hranice do 1000 euro, tedy cca 25.740 Kč, aby se předešlo spekulacím s vývojem kurzu.
Zakázáno by mělo být vyvěšování VIP kurzů hned vedle základního kurzu pro zákazníky náhodné. Dvojí ceny jsou zejména pro zahraniční turisty matoucí.

Konec poplatků a přehlednější kurzovní lístky
Poplatky by měly být přípustné jen při výměně mincí, šeků nebo při placení kartou. V těchto případech MF připouští, že směnárny mají vyšší náklady spojené s výměnou. Zásadní novinkou je povinnost používat namísto výrazů nákup a prodej výrazy nakupujeme a prodáváme. V praxi tak bude první informací na kurzovním lístku kurz při nákupu měny z pohledu směnárny, na druhém místě pak kurz při prodeji z pohledu směnárny. Opačné pořadí totiž může v klientech vyvolávat dojem, že za směnu obdrží více požadované měny.