Ceny nemovitostí jsou vysoké, a proto se zájemci o vlastní bydlení zajímají i o starší domy vhodné k rekonstrukci. Samotná rekonstrukce může zpočátku vypadat jednoduše, ale postupně se mohou začít objevovat další nutné opravy, které mohou práce zpožďovat a v horším případě i znemožnit. Do toho obvykle zasáhne meziroční zdražování materiálu i cen prací, naroste manko v rozpočtu a potřeba další neplánované půjčky. Z toho plyne poučení, že je třeba lépe plánovat, návrh a rozpočet rekonstrukce si nechat zpracovat od více firem a hlavně mít spolehlivý stavební dozor.

Pět hlavních úskalí při rekonstrukci

1. Částečná, nebo kompletní rekonstrukce

Máte-li finanční zdroje, je lepší se pustit do kompletní rekonstrukce. Za rok či dva můžete bydlet a v dalších letech nemusíte na nemovitost sáhnout. Částečná se obvykle prodraží, jelikož při jedné opravě se objeví potřeba opravit něco dalšího. Postupně se práce nabaluje a máte rozkopaný celý dům.

2. Vše si důkladně propočítejte

To platí hlavně u nákupu starší nemovitosti, jelikož u novostavby obvykle celková prostavěná částka přesáhne 10-20%. U starší nemovitosti to platí dvojnásob a při částečné rekonstrukci se navíc další náklady vynoří neplánovaně. Proto si vše dobře promyslete a hlavně investujte do odborníků se zkušenostmi. Druhou variantou je přenechat rekonstrukci firmě a ve smlouvě si sjednat maximální výši rozpočtu.

3. Stavební dozor je nutnost

Cena za stavební dozor se vám vrátí ať už z pohledu ušetřených peněz nebo kvalitou prací. Laik může bez stavebního dozoru přijít o statisíce.

4. Hypotéka nebo vlastní zdroje

Když to finanční bilance rodiny dovolí, zvolte hypotéku a půjčte si co nejvíc i přesto, že máte vlastní zdroje. Je totiž lepší mít rezervu na neplánované výdaje.

5. Nepodceňte místo

Na svou nemovitost nahlížejte nejen podle vlastního bydlení, ale také z hlediska prodeje. Ptejte se, zda je daná lokalita perspektivní, nebo vám za plotem za tři roky postaví halu a cena půjde dolů?
Do budoucna se uvažuje o rezervních hypotékách, které mohou zlepšit příjem v důchodu. Je dobré to zvažovat už teď a kdo ví, zda je to opravdu vaše finální bydlení.