Kreditní karta může být zdrojem rychlé finanční rezervy pro toho, kdo nemá potíže s platební disciplínou. Jakmile totiž splácení vázne, stane se drahou půjčkou s úrokem i nad 20%. Aby vám kreditní karta posloužila jako výhodná půjčka, je třeba si ohlídat následující:

Rozdíly mezi bankami

Například Air Bank, Banka CREDITAS, Expobank, Sberbank nebo Trinity Bank vůbec karty tohoto typu nenabízejí. V jiných bankách si naopak vyberete z několika druhů kreditek a některé nabízejí i speciality. Komerční banka například poskytuje kartu pro studenty, Raiffeisenbank, Moneta či mBank zase mají karty pro zvýhodněné nákupy v e-shopech. Banky se v nabídce kreditek shodují pouze ve dvou věcech: vydávají je zdarma a zdarma vám doručí elektronický výpis z účtu.

Pozor na limit

Některé banky nic neúčtují, jiné požadují různé poplatky. Velké rozdíly jsou v bezúročném období, během kterého lze půjčku splatit, aniž byste dávali bance cokoli navíc. Máte-li kreditku jako rezervu a vůbec ji nepoužíváte, její limit se počítá jako vaše možné zadlužení. V případě vaší žádosti třeba o hypotéku, banka zahrne kreditní limit do vašich závazků.

Jestliže bezúročné období začíná na 45 dnech a v tomto limitu vyrovnáte závazek, nebudete platit žádný úrok. To se ale týká plateb v kamenných obchodech a e-shopech. Pokud vyberete peníze z bankomatu, až na výjimky vám banky začnou půjčku úročit okamžitě.

Výhody a nevýhody kreditky

K výhodám patří, že si poměrně snadno můžete půjčit peníze a máte finanční rezervu pro nenadálé události. Dodržíte-li bezúročné období, půjčujete si od banky vlastně zadarmo. Pokud někde platíte vratnou zálohu, je lepší zablokovat na kreditce peníze banky a vlastní prostředky mít k dispozici.

Jedinou nevýhodou kreditky je nedisciplinovanost. Když totiž dluh nesplatíte v bezúročném období, budete z půjčky platit úrok 12 až 24% ročně. Problém nastane, když po výplatě splatíte dluh na kreditce a začnete si z ní znovu půjčovat, nebo když si ke kreditce pořídíte další za účelem splacení dluhu.