Novela zákona o státní sociální podpoře potěšila všechny rodiče, zejména kteří mají dvojčata. Polepší si také lidé s vyššími příjmy, kteří budou moci vybrat si rodičovský příspěvek dříve a také rodiče, kteří nemají nárok na mateřskou. Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství, celkově mohou rodiče vyčerpat 220 tisíc korun, a to nejdéle do 4 let věku dítěte. Kdo nemá nárok na mateřskou, začne brát rodičovský příspěvek hned po narození dítěte.

 

Současná pravidla pro rodičovský příspěvek

Pokud žádnému z rodičů nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství z důvodu nesplnění požadované doby nemocenského pojištění, nemohou si volit délku pobírání rodičovského příspěvku. Dostávají jej 4 roky – prvních devět měsíců 7600 korun měsíčně, pak až do čtyř let věku dítěte 3800 měsíčně. Ostatní si mohou určovat rychlost příspěvku sami. Ovšem měsíční částka nesmí být vyšší než 11 500 Kč a zároveň než 70% dřívějšího výdělku.

 

Co se změní od ledna 2018

Bude možné vybrat celou sumu rodičovského příspěvku (220 tisíc Kč) už během šesti měsíců. Strop měsíční dávky stoupne, ale zůstane provázaný s dřívější výší příjmů. Nebude smět přesáhnout 70% vyměřovacího základu, tedy zjednodušeně hrubého měsíčního výdělku. Například kdo vydělával 30 tisíc hrubého, bude moct celkových 220 tisíc vybrat nejrychleji během deseti měsíců.

 

Dvojčata a vícerčata

Rodiče, kterým se narodí dvojčata nebo vícerčata, budou mít nárok místo současných 220 tisíc celkem na 330 tisíc Kč, jelikož mají s více dětmi vyšší výdaje. Strop měsíční dávky bude u nic činit 1,5 násobek částek u rodičů s jedním dítětem. Novinkou bude také to, že když příspěvek vyčerpáte, do 4 roků vašich vícerčat si v novém roce pořád můžete zažádat o „dodatečný příspěvek“.

 

Od českého příspěvku se odečítají zahraniční

Pokud rodič bral na nejmladší dítě v rodině dávku obdobnou rodičovskému příspěvku i v jiné zemi, odečte se mu z celkové částky 220 (resp. 330) tisíc částka vyplacená na toto dítě jiným státem.

 

Účinnost novinek

Všechny novinky jsou účinné od ledna 2018, takže již 2.1.2018 můžete na úřadu požádat o změnu čerpání příspěvku podle nových pravidel.