Banky a nebankovní společnosti nabízí nespočet úvěrových produktů pro osoby v trvalém zaměstnaneckém poměru, ale co OSVČ? Mají také živnostníci nárok na půjčku? Odpověď zní ANO, půjčka pro OSVČ není žádnou raritou a lze ji najít v bankovním i nebankovním sektoru.

Rozdíl mezi půjčkou pro zaměstnance a půjčkou pro OSVČ tkví ve způsobu prověřování bonity. Osoba samostatně výdělečně činná musí věřiteli předložit daňové přiznání a to až za několik let zpětně. Záleží na konkrétních požadavcích ze strany věřitele, respektive výši úvěrového rámce.

Půjčka pro OSVČ může mít mnoho podob a v praxi narazíte na účelové i neúčelové úvěry. Alternativou pro živnostníky, kteří podnikají po dobu kratší než jeden rok a nemají k dispozici daňové přiznání, může být krátkodobý úvěr bez doložení příjmu.

Živnostníci, kteří mají záznam v registru dlužníků, se musí po půjčce poohlédnout v nebankovním sektoru. Banky rizikovým klientům úvěry neposkytují a jedinou možností jsou půjčky pro OSVČ bez registru. V případě těchto typů půjček je nezbytné počítat s vyšší úrokovou sazbou nebo ručením.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/1431095