Současná koronarová krize znamená pro většinu lidí nepříjemnosti v podobě různých omezení. Ovšem výjimkou jsou změny v přístupu k vlastnímu bydlení, jejichž většina přináší výhody kupujícím. Právě nyní se vyplatí koupit nemovitost.

Úlevy na realitním trhu

Aktuální situace přeje všem, kteří se rozhodnou pro pořízení nemovitosti. Vzhledem k výši příjmů a výši cen nemovitostí v Česku, dávají aktuální kroky vlády i centrální banky smysl. Ulevují totiž zájemcům o nákup nemovitosti. K největším úlevám patří zrušení daně z nabytí nemovitosti, které je právě před projednáním v Senátu. Ovšem již nyní není nutné daň platiti. S další úlevou přišla ČNB, která zmírnila podmínky pro získání hypotéky. To znamená, že se aktuálně sešlo hned několik faktorů, které ulevují zájemcům o nákup nemovitosti. Někdo může samozřejmě spekulovat na budoucí pokles cen nemovitostí, který ovšem nelze čekat ani plošný, ani nijak výrazný.

Jednotlivé výhody pro kupující nemovitostí pro vlastní bydlení:

1. Konec 4% daně z nabytí nemovitosti

Návrh na zrušení této daně je platný zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví od prosince 2019 a později. Rozhodným dnem je den provedení vkladu na základě rozhodnutí příslušného katastrálního úřadu. Pokud již někdo daň v předstihu zaplatil, pak mu po schválení zákona vznikne přeplatek. O něj bude moci požádat příslušný finanční úřad ihned po nabytí účinnosti zákona.

2. Česká národní banka zrušila DSTI

Jednalo se o požadavek na maximální 50% poměr měsíčních splátek dlužníka k jeho čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Tím ČNB znovu umožnila žadatelům o hypotéku „dofinancovat“ hypotéku jiným úvěrem.

3. Možnost odepisovat zaplacené úroky z úvěru na bydlení

Kupující nejen nemusí platit 4% daň z nabytí nemovitosti, ale navíc si budou moci stále odečítat zaplacené úroky z úvěru na bydlení od svého základu daně po celou dobu trvání tohoto úvěru. Jedinou změnou bude snížení maximální částky odpočtu ze současných 300 tisíc na 150 tisíc Kč za rok.