Stříbro je investice budoucnosti, protože jeho cena ještě poroste. Důvodů, proč v posledních měsících roste zájem o tento drahý kov, je celá řada. Kromě nízké ceny, která je dlouhodobě podhodnocená, jsou to záporné úroky v ekonomice, které nedovolují zhodnocení běžným finančním aktivům. Důvodem je i nejistota ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky.

 

Cena stříbra

Je uváděna za gram, ale obchoduje se i v trojských uncích. Aktuální cena za gram je cca 12 Kč, za unci se cena pohybuje kolem 17 dolarů. Za posledních 13 let navýšilo stříbro hodnotu pětkrát, díky čemuž je jednou z nejatraktivnějších komodit.

Historický poměr cen zlata a stříbra je přibližně 15:1. Dnes se ale poměry cen prudce rozešly a stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato, přestože vytěženého a dostupného stříbra je mnohem méně než zlata. Stříbro tak patří k nejpodhodnocenějším komoditám, proto je jednou z nejslibnějších investic. Podle některých expertů bude stříbro v příštích letech následovat raketový růst bitcoinů a jeho cena může stoupnout o stovky procent.

 

Proč se cena stříbra hýbe více než cena zlata?

Trh se stříbrem je v porovnání s trhem zlata malý, proto má stříbro větší cenové výkyvy. Pro srovnání – zatímco cena zlata vyrostla od minim roku 2008 do svých maxim v roce 2011 o „pouhých“ 180 %, cena stříbra vzrostla za stejné období o 480 %.

 

Výkup stříbra

Probíhá stejně jako u zlata a ceny kopírují cenu kovu na burze. Ovšem stříbro není na rozdíl od zlata osvobozeno od DPH, takže pokud kupující není plátcem DPH, při výkupu DPH ztrácí. Proto je důležité dodržet delší investiční horizont, aby kapitálový výnos na stříbře překonal rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou včetně DPH. Na první pohled by se zdálo, že je stříbro kvůli DPH méně atraktivní investicí než zlato. Ovšem opak je pravdou, jelikož stříbro umí investici zhodnotit i o desítky procent během jednoho nebo dvou měsíců.

 

Kam stříbro dát?

Doporučuje se jej skladovat jako zlato. Vhodný je trezor, ať už domácí, nebo bankovní. Také lze využít nebankovní bezpečnostní schránky, které pořídíte za několik málo tisíc korun ročně. Je ale třeba si uvědomit, že vzhledem k extrémně nízké ceně stříbra jsou nároky na jeho skladování vyšší než u zlata.