Práce v noci má své pozitiva i negativa – Výhody a nevýhody práce v noci.
Jelikož je práce v noci náročná, nemusí spolehlivě sednout každému. Najdou se však tací, kteří v tom najdou své zalíbení. Takovým mustrem jsou zejména úklidové práce a uklízejí se hlavně kanceláře, různá fitness a wellness centra, hotely a v neposlední řadě i ordinace. Výběr pracovníků souvisí s jejich kondicí. Musí mít k noční práci dispozici, většinou jsou to lidé v produktivním věku.
Rozdíl noční práce oproti denní
Velké množství lidí vnímá noční směnu ne úplně kladně, přesto se jedná o práci s mnohými benefity. A nejde jen o finanční obnos, ale i o to, že zaměstnanci tohoto rázu mají plno času na zařizování svých věcí přes den. Zajímavé je, že málokdo si jde pak ráno lehnout a spát.
Měl by takový člověk splňovat některá kritéria?
Základem je samozřejmě vyšetření včetně lékařské prohlídky. Zátěž na organismus je vyšší, než u práce přes den, takže s tím nemusí lékař vždy souhlasit. Když jsou však podmínky splněny, nikomu nebrání se této práci věnovat. Lze to i bez předchozích zkušeností, zaměstnanci projdou školením. Uchazeče čeká nejprve pohovor, takže je seznámen s tím, co ho čeká a nemine. Z drtivé hromady jsou to lidé, kteří nějakou podobnou prací již vykonávali, ale výjimkou nejsou ani ti, co si noční směnu chtějí zkusit poprvé. Leckdy se stane, že je pracovník po směně natolik unavený a chce další směnu vzdát. Bohužel tento druh vykonávané činnosti prostě není pro všechny.
Je práce v noci prestižní nabídkou?
Loni i letos zaznamenala noční práce vzestup. Je o ní tedy zájem, hlavně ze strany studentů, kterým se nějaká ta koruna navíc hodí. Řekněme, že pro mladší lidi je i atraktivnější i z toho důvodu, že mají přes den čas na jiné aktivity včetně odpočinku. A jaké jsou vyhlídky v době koronaviru? Je zřejmé, že se to dotklo i práce v noci. Omezení provozu má za následek zmenšení rozsahu pracovních činností. Na druhou stranu je potřeba i posílení v oblasti prostorů, které je nutné dezinfikovat.
Napsat komentář