Pozor na fígle realitních makléřů

Tak jako v jiných oblastech platí i pro realitní kanceláře, že se mezi většinou poctivých makléřů najdou i takoví, kteří pracují neeticky a používají různé nekalé praktiky. Proto je třeba si dávat pozor a být připraveni na některé nejobvyklejší fígle.

Fiktivní zájemce

Někteří realitní makléři se snaží najít zajímavou nemovitost, kterou by mohli výhodně prodat, zajímavými fintami. V poštovní schránce může občas najít lístečky typu „Hledám byt v této lokalitě“, „Doktor s hotovostí koupí byt v tomto domě“, „Advokát hledá dům pro svou rodinu“ apd. Za těmito lístečky se obvykle skrývá právě realitní makléř: Pokud se pak domluví se zájemcem o prodej na schůzce, dostaví se na ni s kolegou nebo s kamarádem, který se vydává za vážného zájemce o koupi. Pod dojmem úspěšné prohlídky pak podepíšete s makléřem smlouvu o exkluzivitě. Problém nastane, když onen „vážný zájemce“ si koupi nakonec rozmyslí.

Prodej nemovitosti přímo realitce

Některé realitní kanceláře nabízejí prodávajícím, že od nich nemovitost odkoupí a ihned jim vyplatí peníze. To může být výhodné pro člověka, který je v časové a finanční tísni. Nebezpečí je v tom, že cena bývá často podhodnocena až o desítky procent. To se neslučuje s etikou, jelikož makléř by se měl snažit prodat za co nejvyšší cenu, aby to bylo výhodné pro klienta. Obvyklý scénář je pak takový, že realitka vykoupený dům či byt opraví a se ziskem pak prodá. Jsou známy případy, kdy prodávající uzavřel s realitkou exkluzivní smlouvu o prodeji své nemovitosti. Po několika týdnech pak zjistí, že realitka jeho nemovitost nikde nenabízí. Prodávající se dostane do časové tísně a rozhodne se nemovitost prodat nevýhodně realitce.

Pozor na háčky ve smlouvách

U běžných nemovitostí nepodepisujte makléři exkluzivitu na více než půl roku. Lhůtu lze vždy prodloužit a budete mít na makléře aspoň páku. Dalším háčkem bývá nevratná rezervační záloha, která by měla být nastavena jak pro kupujícího, tak pro prodávajícího, kdyby si prodej rozmyslel. Velkým problémem je úschova peněz na účtu realitky. Vhodnější je úschova notářská, advokátní či bankovní.

Provize

Častou fintou je tvrzení realitek „S námi neplatíte provizi“. Podle nich zaplatí provizi kupující, se kterým makléř podepisuje zprostředkovatelskou smlouvu. Makléř stlačí cenu uměle dolů, aby si k ní mohl připočítat svou odměnu. Nemovitost se i tak prodá za tržní cenu a prodávajícího to ve finále vyjde úplně stejně. Mělo by platit, že kvalitní služba nemůže být zadarmo.