Toto tvrzení zní překvapivě, neboť ještě zcela nedávno se tvrdilo, že svět spěje k bezhotovostnímu placení. Rovněž Češi si placení kartou oblíbili a tento trend se zvýraznil během nouzového stavu. V posledních týdnech se platby kartou vrací k hodnotám ze začátku roku. V současnosti to platí zejména pro kamenné prodejny.

Karty versus hotovost

Pokud hovoříme o poklesu popularity bezhotovostních plateb a návratu hotovosti, je třeba zdůraznit, že je tím myšlen návrat ke stavu před koronavirovou situací. Lidé vzali vážně doporučení, aby raději platili kartou. Je to vidět na statistikách, když například v prvním čtvrtletí letošního roku počet plateb kartou narostl meziročně o čtvrtinu. Část konzervativních držitelů karet, kteří je pro platby používají jen výjimečně, se během nouzového stavu přizpůsobila a platila kartou nebo mobilem. Nejvíce se o zvýšení počtu bezhotovostních plateb ovšem zasloužily objednávky v e-shopech.

Výrazná změna u menších prodejen

Například malé vesnické prodejny potravin zaznamenaly výrazné změny právě v případě bezhotovostního placení v době vyhlášeného nouzového stavu. Na začátku roku byl podíl placení kartami kolem 30% a během koronakrize se zvýšil na zhruba 80%. Na tomto trendu se podílelo výrazné omezení cestování. Lidé raději nakupovali na venkově v menší prodejně v blízkosti svého domova.

Kamenné prodejny versus e-shopy

Po ukončení nouzového stavu se podíly jednotlivých způsobů plateb přiblížily hodnotám ze začátku roku, což platí hlavně pro kamenné prodejny. Před koronakrizí byl podíl plateb kartou 30%, nyní je to zhruba 35%. Tento nárůst je podle analytiků zanedbatelný a spíše se očekává přiblížení ke stavu na začátku roku. Nouzový stav byl spíše výjimečnou situací, která nezpůsobí dlouhodobé návyky lidí při nakupování. Změnu lze očekávat jen pozvolně, jelikož střední a starší generace stále preferuje platbu v hotovosti. Také je třeba zohledňovat skutečnost, že pro menší prodejny jsou typické spíše nákupy s několika položkami s konečnou nižší cenou. V těchto případech je četnost platby v hotovosti obecně vyšší.