Pojistka „na blbost“ by vám měla zaručit, že pokud vy nebo například vaše dítko způsobí svou neuvážeností nějaký malér, způsobená škoda vás nezruinuje na rok dopředu. Existují však určité výjimky, na které byste si při uzavírání pojistky měli dávat pozor.

 

V nejlepším případě by pojištění odpovědnosti mělo pokrýt veškeré škody, které nešikovností, nedbalostí či nešťastnou náhodou způsobíte vy či člen vaší domácnosti, a to včetně domácích mazlíčků, případně i samotných součástí vaší domácnosti, jako je například sporák, pračka či uvolněná polička.

Ne všechny pojišťovny však do pojistky tyto případy zahrnují a v některých případech náhradu dostanete pouze v případě, že jste škody způsobil jen vy sám jakožto pojištěnec. A pokud budete do smlouvy chtít zahrnout také svého partnera, děti a domácí mazlíčky, budete si muset připlatit. Pojištění si jednoduše poskládáte sami tak, aby se týkalo pouze věcí, které potřebujete konkrétně vy a nakonec vás může vyjít levněji než v případě balíčku.

 

Kdy pojistka neplatí?

Možná už se to vám či někomu z vašeho okolí už stalo. Roky si platíte drahou pojistku, a když se pak něco doopravdy stane, zjistíte, že na danou škodu se pojistka nevztahuje. Klasický případ je například invalidita způsobená úrazem, která se v reálu však vyskytuje minimálně. Častěji jsou na invalidní důchod okázáni jedinci, kteří předtím onemocněli, jenže na tyto případy se často pojištění nevztahuje.

Často pojišťovny také neproplácí škody na pronajatých věcech – například techniky na zahradu či vybavení na sport. Výjimek je mnoho, proto je dobré věnovat dostatek času pročtení pojistné smlouvy a jejích podmínek a pokud možno ji přizpůsobit reálným hrozbám.

 

Spoluúčast

Spoluúčast znamená, že pojišťovna sice kryje způsobené škody, ale do určité výše se na jejich úhradě podílíte i vy jakožto pojištěný. Pokud je tedy například vaše minimální spoluúčast 1000 korun, pak nemá cenu pojišťovnu kontaktovat kvůli spadlé polici, která zničila vaše akvárium, či vysklenému obyčejnému oknu. Stále více pojišťoven však nabízí pojištění bez spoluúčasti.