Nejhorším obdobím pro motoristy je zřejmě podzim, kdy se zhoršují povětrnostní podmínky, viditelnost, hrozí srážky s lesní zvěří, mokré spadané listí může vést ke smyku atd. Zmírnit případné následky dopravní nehody po finanční stránce může správně zvolené pojištění. K tomu vám může pomoci několik rad a tipů, na co si dát pozor, abyste zbytečně neplatili vysoké částky a zároveň aby bylo vaše pojištění účinné.

Pozor na limity
Škody, které způsobíte na silnici jinému řidiči, jsou hrazeny z vašeho povinného ručení. Zákonem jsou nastaveny minimální limity u pojistného plnění na 35 miliónů Kč, a to jak u škod na majetku, tak na zdraví. Ovšem vzhledem k tomu, že nový občanský zákoník zrušil posuzování škod na zdraví podle tabulek, stojí za zvážení sjednat si některou z variant povinného ručení s vyšším limitem, aby vás nepřekvapilo vysoké odškodné.

Aktualizace pojistky
U havarijního pojištění nezapomínejte pojistku aktualizovat, abyste neplatili zbytečně stále stejnou částku, jako když bylo auto nové. Opotřebováním se hodnota auta snižuje a v případě jeho poškození, by vám pojišťovna stejně vypočítala vyplacenou částku z jeho aktuální hodnoty, a ne z té, při které bylo pojištění sjednáno. Vodítkem může být sledování cen stejných modelů v bazarech.

Sledujte akční nabídky pojišťoven
Můžete získat zajímavé slevy nebo připojištění v ceně základního balíčku. Má to ale háček v tom, že pojišťovnu můžete změnit jen jednou za rok. Vypovědět smlouvu o povinném ručení lze nejpozději šest týdnů před tzv. výročím, které najdete na své zelené kartě. Dejte si však pozor, aby počátek nové smlouvy termínově navázal na ukončení smlouvy staré, jelikož žádné vozidlo bez povinného ručení na silnici nesmí.

Jezděte bez nehod
Díky tomu vám porostou bonusy, resp. slevy z pojistného u povinného ručení i u havarijního pojištění. Ušetřit tak lze 50 až 60 % z ceny pojistky. Porovnávejte pojišťovny i podle toho, jakou výši bonusů a za jakou dobu bez nehody nabízejí. V případě drobných poškození vozu bývá lepší netrvat na plnění z havarijní pojistky, aby se člověk nepřipravil o bonusy.

Připojištění proti střetu se zvěří
Zvláště na podzim nebývají tyto střety žádnou výjimkou. Kdo jezdí v tuto roční dobu často místy s výskytem lesní zvěře, tak se mu připojištění proti střetu se zvěří vyplatí.