V Česku je v současnosti registrováno přes 5,5 milionu osobních automobilů a každým rokem jejich počet roste. V 84 procentech rodin je alespoň jedno auto a tři z deseti majitelů si na jeho koupi vzali půjčku. Zhruba každý desátý Čech používá i firemní vozidlo.

Jak tyto počty rostou?
Podle údajů ministerstva dopravy u nás každým rokem počet osobních aut narůstá. Jen za rok 2017 to bylo více než 230 tisíc osobních vozů. Pro srovnání lze uvést, že například v roce 2010 jich přitom bylo o jeden milion méně. Počet obyvatel od té doby vzrostl přibližně o 300 tisíc, takže se tedy zvyšuje především počet aut na hlavu. V současné době vychází jedno osobní vozidlo na dva české obyvatele. Z aktuálního průzkumu vyplynulo, že více než čtyři pětiny Čechů mají ve své domácnosti alespoň jeden osobní automobil, přičemž přibližně každý desátý používá i firemní vozidlo.

Půjčka nebo leasing
Nejčastějšími způsoby financování nákupu nového soukromého osobního automobilu jsou v současné době spotřebitelská půjčka a spotřebitelský finanční leasing. Členské firmy České leasingové a finanční asociace (dále jen ČLFA) profinancovaly v prvním pololetí roku 2018 nákup 22 tisíc nových vozů. Tento stav potvrzují údaje ČLFA. Objem takto poskytnutých prostředků vzrostl meziročně o 2,3 procenta a jejich počet o 6,9 procenta. Jen tři z deseti dotázaných nových majitelů auta přiznali, že si na nákup nového auta vzali půjčku, kterou momentálně splácejí.

Jak je to se vztahem k ostatním nákupům
Nákup nového auta a jeho oprava je společně s investicemi do vybavení domácnosti položkou, na kterou si Češi půjčují vůbec nejvíce. Pro většinu lidí je totiž dnes vlastní auto už něčím, bez čehož se nedokáží obejít.