Češi a Slováci žili donedávna ve společném státě a rovněž oba jazyky jsou si velice podobné. To je jeden z důvodů, proč narůstá počet Slováků, kteří žijí a pracují v Česku. Během posledních deseti let se jejich počet dokonce zdvojnásobil. Český pracovní trh láká zejména mladé lidi, kteří oceňují kvalitnější vzdělávání, více pracovních příležitostí i lepší platové ohodnocení. V současnosti v České republice žije a pracuje zhruba 552 cizinců. Největší počet je Ukrajinců, kterých je 126 tisíc a na druhém místě jsou Slováci v počtu 115 tisíc.

Na Slovensku je zajímavá práce jen ze známosti
V očích uchazečů je slovenský trh práce často zatížen tzv. rodinkárstvom. Především mladí mají pocit, že bez známosti není šance dostat se na zajímavou pozici. I proto se mladí často rozhodnou pro život v Česku již za studia na střední či vysoké škole. V průzkumech to potvrdilo devět z deseti oslovených Slováků žijících v České republice. Řada z nich chtěla odejít do zahraničí a Prahu či Brno považovali za dobrý odrazový můstek. Také je zajímavé, že řada Slováků do 35 let, kteří dnes v Česku žijí, studovala nebo žila jinde v zahraničí.

Co Slováci v Česku ještě oceňují?
V nemalé míře je to české multikulturní prostředí a větší tolerance ohledně náboženství, ras nebo vůči LGBT komunitě. Dalším důvodem je snazší uplatnění ve svém oboru.

Návrat domů Slováky neláká
Dělat kariéru v Česku považují za výhodnější. I když se mnoha Slovákům pochopitelně stýská po rodině a přátelích, po slovenské přírodě nebo národních pokrmech, o návrat domů neuvažují. Čím déle v Česku žijí, tím méně jsou ochotni se vracet na Slovensko. Jedním z důvodů je i zdejší vyšší životní úroveň. S věkem pak roste pocit, že doma jsou v Česku, protože zde žijí vyrůstají jejich děti.
Přesto se drtivá většina Slováků cítí doma tady i na Slovensku, kde se narodili a vyrostli. Drtivá většina uvádí, že k návratu domů by je donutila snad jedině nějaká vážná rodinná situace, nebo by se přestěhovali kvůli partnerovi či partnerce. Pro mnoho z nich by důvodem byla i atraktivní pracovní nabídka a vyšší plat.