Současná koronarová krize příliš nepřeje cestovatelům. Přesto lze při dodržení všech nařízení cestovat i do zahraničí. Proto je dobré si připomenout, jak můžete v jednotlivých zemích platit. Placení kartou o dovolené v zahraničí je dnes již běžnou věcí. Přesto je dobré mít s sebou přiměřenou hotovost. Bez drobných si těžko koupíte zmrzlinu nebo použijete veřejné toalety, ale hotovost je nutná i při placení menších položek v obchodech. Týká se to hlavně tradičních destinací pro české turisty, jako je Slovensko, Chorvatsko či Řecko. Bezhotovostně můžete většinou platit ve skandinávských zemích. Všude v zahraničí by platby kartou měly být bez poplatků.

Exotické dovolené

Pokud se chystáte na dovolenou do některé exotické destinace typu Asie, Jižní Amerika nebo Afrika, měli byste o svém záměru dopředu informovat banku. Váš osobní bankéř vám může poradit i to, zda bude vaše platební karta v dané destinaci fungovat. Když bude bankéř vědět, že budete v daný čas na daném místě, nebude platby kartou na místě vyhodnocovat jako neoprávněné a nebude vás otravovat telefonáty.

Ztráta nebo krádež platební karty

Ukradenou nebo ztracenou kartu byste měli ihned telefonicky zablokovat a navíc zpětně reklamovat případné neoprávněné transakce. Banka vám může vydat kartu znovu a zaslat ji do místa vašeho pobytu. Ovšem v případě krádeže hotovosti jsou peníze nenávratně ztracené. Výhodou platební karty v zahraničí je také finanční stránka. Za směnárenské služby se běžně platí 2% z hodnoty nakupovaných či prodávaných bankovek.

Další rady

Před odjezdem do zahraničí je dobré si nastavit denní limit, případně i týdenní limit pro platby kartou nebo pro výběry. V případě krádeže karty se tak zloděj dostane jen k části peněz na vašem účtu. Také je vhodné si zkontrolovat platnost karty

Výběry z bankomatů

Poplatky se běžně pohybují okolo 80-100 Kč + 0,5% z vybírané částky. Před cestou si zjistěte podmínky konkrétní banky. Také záleží na směnném kurzu, podle kterého bude banka převádět platbu na koruny. Některé banky umožňují vybírat peníze v zahraničí zcela zdarma.