Platebním kartám je v Česku letos jen o deset let méně než naší republice. Z původních kovových štítků se vyvinuly sofistikované prostředky placení. Technický pokrok se ovšem nezastaví, takže je v příštích letech může nahradit placení přiložením mobilního telefonu.

Historie platebních karet u nás
V roce 1948 se objevila první platební karta, která ovšem sloužila pouze k zakoupení letenek. Ovšem už za dva roky zavedla společnost Diners Club kartu použitelnou na nákupy všeho druhu. První platební kartu u nás pak vydala roku 1988 Živnostenská banka, a to k devizovému účtu.
Současné platební karty jsou z odolných plastů a o standardním rozměru 85,6 x 54 mm. Je na nich uvedeno číslo karty, datum splatnosti a trojčíslí na zadní straně u podpisového vzoru, které slouží jako bezpečnostní prvek při online placení. Dále má každá karta za své zadní straně magnetický proužek, na kterém jsou uložena podstatná data a „EMV čip“. Díky němu není potřeba potvrzovat totožnost držitele karty podpisem, ale stačí zadat PIN nebo u bezkontaktních karet jen přiložit k terminálu.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou
Na první pohled nelze poznat, o kterou platební kartu se jedná. Zásadní rozdíl spočívá v jejich funkci:
* Debetní kartu obdržíte v bance při založení účtu a pak s ní můžete platit v obchodech a vybírat peníze z bankomatu, a to do výše svého vkladu, eventuálně do výše povoleného debetu. To znamená, že debetní platební karta je pevně spojena s běžným účtem. Po provedení nějaké transakce banka odečte příslušnou sumu z vašeho konta
* Kreditní kartu můžete získat od jakékoliv banky, aniž byste si u ní museli otevírat účet. Banka vám prostřednictvím kreditní karty půjčuje své peníze do výše nastaveného limitu. Platíte-li kreditkou, tak vaše peníze zůstanou na vašem účtu a vy utrácíte peníze banky, takže v podstatě nakupujete na úvěr.

Je kreditní karta výhodná?
K výhodám patří například tzv. pojištění nákupu, které se vztahuje na některé ve smlouvě vyjmenované druhy zboží. Je součástí některých karet nebo je můžete dokoupit za nízký měsíční paušál. Kreditka je dobrý sluha, pokud ji využíváte jako krátkodobou půjčku, tedy vyčerpanou částku co nejdříve uhradíte. V opačném případě je lepší zvolit jiné úvěrové produkty. Nehodí se na dlouhodobé splácení ani na čerpání kontokorentu k běžnému účtu.