Až do nedávna byla nejoblíbenější platbou za zboží objednané v e-shopech dobírka. Pomalu, ale jistě tento způsob placení předstihuje platba kartou. Podle posledních průzkumů mezi spotřebiteli považuje platbu kartou za nejoblíbenější způsob úhrady za nákup v e-shopu 31% Čechů, zatímco dobírku má nejraději necelých 30% dotázaných. Přitom ještě v roce 2016 preferovalo dobírku 34% respondentů a platbu kartou měl za nejoblíbenější způsob pouze každý čtvrtý dotázaný.

 

Roste důvěry k českým e-shopům

Větší důvěra se začíná projevovat i v tom, že spotřebitelé platí za zboží kartou již při objednávce a na internetu nemají obavy zadávat číslo své karty i heslo. Provozovatelé e-shopů i odborníci přes internet zaznamenávají stoupající důvěru Čechů vůči e-shopům i vůči internetovému prostředí. Odborníci soudí, že dobírka bude existovat i v budoucnu jako pojistka pro nakupování u internetových prodejců, o kterých mají kupující zatím minimum informací.

Třetím nejoblíbenějším způsobem placení v Česku je bankovní převod, který preferuje zatím čtvrtina dotázaných. Každý desátý Čech dává přednost placení v hotovosti na výdejním místě a pouze čtyři lidé ze sta v kamenné prodejně obchodníka.

 

Mladí lidé platí raději kartou, starší využívají dobírku

Nejraději mají placení kartou hned při objednání zboží mladí lidé ve věku 18 až 26 let, což se děje ve 43% případů. S rostoucím věkem pak obliba placení kartou výrazně klesá. Starších lidí věkové skupiny 54-65 let, kteří pokládají platbu kartou již při objednání zboží v e-shopu jako nejvhodnější, je pouhá necelá pětina. Právě tato skupina má nejvíce v oblibě dobírku.

 

Jak je to u mužů a žen, Pražanů a vysokoškoláků

Platbě kartou hned při objednání dává přednost více mužů, nežli žen. V číselném vyjádření je to o pětinu více mužů než žen. Naproti tomu u dobírky jsou preference vyrovnané.

V Praze lze zaznamenat rozhodně větší preferenci platby kartou. Za nejvhodnější způsob úhrady ji považuje každý druhý Pražan. Naopak dobírka se u Pražanů těší stále menší oblibě a podle posledních průzkumů ji upřednostňuje jen jeden člověk z deseti.

Stejné preference mají také vysokoškoláci a vzdělaní lidé. V této skupině lidí volí platbu kartou již při objednání jako nejlepší způsob úhrady každý desátý student či absolvent vysoké školy.