Placení kartou je už i na vesnicích standard

Rostoucí obliba bezhotovostního platebního styku se projevuje i u malých vesnických prodejen, které stále ve větším množství přijímají platební karty. Oproti stavu před pěti lety je to trojnásobné navýšení. Podle odborníků má na tomto nárůstu podíl hlavně zavedení regulace mezibankovních poplatků při placení kartou, která vstoupila v platnost koncem roku 2015. Celkový podíl plateb kartou činí už více než třetinu. Pokud jde o počet vydaných platebních karet v Česku, tak loni stoupl o půl milionu na počet 11,8 milionu. Podíl plateb kartou u nás činí už více než třetinu. Objem plateb kartami v českých obchodech loni vzrostl o 160 miliard na 700 miliard korun.

Platby kartou na venkově

Kartou se platí na vesnicích zejména v prodejnách, které se zaměřují především na potraviny. V současnosti je registrován třicetiprocentní podíl plateb kartou. Do budoucna se očekává v českých obchodech i zavádění samoobslužných pokladen.

Evropská regulace poplatků pomohla

Velká část prodejen v ČR odmítala karty vůbec přijímat, a to kvůli vyšším poplatkům, což pro ně nebylo ekonomicky výhodné. V porovnání se současným stavem byl tehdy rozdíl v poplatku za platbu kartou až 300 procent.

Obchodníci, kteří dosud přijímají od zákazníků pouze hotovost, budou muset v budoucnu respektovat také stoupající oblibu placení mobilním telefonem. Češi si totiž oblíbili různé platební inovace, které přinášejí větší komfort, ale i bezpečí. Svědčí o tom obliba bezkontaktních karet, ale také rychlý start karet Mastercard v ApplePay.

Jaký bude další vývoj?

Celkový objem bezhotovostních plateb poroste i nadále i s tím, jak se rozšiřují možnosti přijímání karet v obchodech. I malé obchody a někteří řemeslníci si začínají uvědomovat, že akceptace karet je otázkou komfortu pro zákazníka. V konkurenčním boji na trhu se tomuto trendu prostě musí přizpůsobit.