Pokud si chcete z dovolené v zahraničí přivézt místní cigarety, doutníky nebo lahev dobrého koňaku či vína, není to tak jednoduché. Existují totiž limity pro převoz tabákových výrobků a alkoholu ze zemí EU, ale i mimo ně. Než mít na hranici nebo na letišti problém, je dobré si zjistit, kolik litrů vína, jiných lihovin nebo tabákových výrobků si můžete domů přivézt z některé členské země EU pro svou osobní spotřeb. Potřebné informace se dozvíte ze zákona o spotřebních daních.

Co to je osobní spotřeba?

Osobní spotřebou je myšleno, když zboží vezete ze zahraničí pro sebe, pro rodinu, přátele nebo známé jako dárek. V tom případě je už DPH a spotřební daň v ceně, za kterou jste daný výrobek koupili. Pak při příjezdu do ČR nebudete muset nic danit ani doplácet. Podmínkou však je, že výrobky nesmíte dále prodávat. Také platí, že tabákové výrobky nebo alkoholické nápoje nesmí převážet osoby mladší 17 let.

Jak celní správa určuje osobní spotřebu?

Většinu věcí, pokud tedy nejsou zakázány, lze po zemích EU převážete v libovolném množství, kromě produktů, na které se váže spotřební daň. Zařadit sem můžeme alkohol, tabákové výrobky nebo pohonné hmoty, na které se však váží určité limity.

Pokud budete převážet větší než povolené množství, celní správa se může zajímat, zda máte zboží skutečně jen pro osobní spotřebu. Může po vás vyžadovat účet nebo fakturu a bude také přihlížet ke způsobu zabalení a přepravy zboží. Nepředložíte-li doklad o koupi, může celní správa vyžadovat zaplacení cla nebo výrobky zabavit.

Kolik alkoholu a tabákových výrobků lze dovézt ze zemí mimo EU?

Pravidla jsou ještě omezenější. Například z alkoholu lze dovézt 4 litry vína bez bublinek, 16 litrů piva či jeden litr destilátu s vyšším obsahem alkoholu než 22%. Pro dovoz tabákových výrobků z nečlenského státu platí v zemích EU 2 limity, a to nižší a vyšší. Vždy si zjistěte, který limit uplatňuje daná země. Pro dovoz tabákových výrobků ze zemí EU do ČR platí vyšší limit. Od každého navíc nelze převážet maximální množství, protože zde platí buď jedno, nebo druhé.