S rozšířující se nabídnou půjček, které jsou stále dostupnější, jde ruku v ruce i zvyšující se míra zadlužení. A zatímco někteří dlužníci svým závazkům bez problémů dostávají, jiným dluhy doslova přerůstají přes hlavu. Stalo se to i vám a čekáte, že se každou chvíli za dveřmi objeví exekutor? Nenechte situaci dojít do extrémů – slovenský zákoník umožňuje poněkud drastické, leč velmi efektivní řečení. Nazývá se osobní bankrot neboli oddlužení a definuje ho zákon č. 7/2005 Z.z. o konkurzu restrukturalizaci.

Podstatou oddlužení je odpuštění dluhu, což zní bezesporu slibně. Musíte však splnit hned několik zákonných podmínek a to:

  • majetek v hodnotě alespoň 1660 €
  • pravidelný příjem

Osobní bankrot probíhá ve dvou fázích. V té první se zpeněží majetek a splatí se část dluhu. Nesplacená část podléhá druhé – oddlužovací fázi, která trvá tři roky. Během této fáze dlužník pravidelně splácí a to ve výši do 70 % ročního příjmu. Po uplynutí této doby se dluhy stanou nevymahatelnými a soudce dlužníka oddluží. Nutno podotknout, že po schválení návrhu dojde k zastavení exekucí a navyšování úroků.

Kdo může zažádat o oddlužení?

Díky oddlužení se může z dluhů dostat i osoba, jejíž příjmy by na splacení celkové výše dluhu nestačily. Na rozdíl od české legislativy umožňuje slovenský zákoník vyhlášení osobního bankrotů také podnikatelům (ti samozřejmě mohou využít také jinou možnost řešení krizové situace – např. konkurz nebo restrukturalizaci). Odborníci doporučují vyhlášení osobního bankrotu také osobám, kterým bezprostředně hrozí zabavení majetku formou exekuce.

Nevíte si rady? Využijte komplexní servis advokátní kanceláře

Pokud si nejste jistí, že celý procesem proplujete napoprvé, využijte profesionální poradenství advokátní kanceláře ŠKODA LEGAL s.r.o., která má s oddlužením letité zkušenosti. Pyšní se 100 % úspěšností a nabízí několik variant balíčků služeb, v rámci kterých vám advokáti pomohou s přípravou dokumentů, ale také komplexní právní zastupování. Cena se pohybuje od 299 do 899 € (v závislosti na množství využitých služeb), ale s ohledem na skutečnost, že díky odbornému servisu okamžitě zastavíte exekuce, je poplatek zanedbatelný. Nemáte-li dostatek finančních prostředků, můžete využít možnost dvoufázové splátky. Další informace o oddlužení najdete na www.oddlzenie.net.

Foto: oddlzenie.net