Nemusíte nic vysvětlovat. Dostat se do dluhové pasti není vůbec složité, ale mnohem komplikovanější je návrat do normálního života bez dluhů. Pokud jste se dostali do nezáviděníhodné situace, kdy nezvládáte splácet a hrozí vám exekuce, nezoufejte a začněte aktivně jednat. Zachránit by vás mohlo oddlužení neboli osobní bankrot, který definuje zákon č.182/2006 Sb. a jeho novely č. 294/2013 Sb. platné od 1.1.2014. V případě úspěšného vyřízení vám může soud odpustit až 70 % stávajících dluhů. Zní to až moc dobře na to, aby to byla pravda?

Co je to oddlužení neboli osobní bankrot?

Oddlužení je jediný oficiální a v podstatě i nejjednodušší způsob, jak se co nejrychleji zbavit astronomických dluhů. Insolvenční zákon vám umožní snížit dluh až o 70 % a zbytek rozložit do pravidelných splátek, které budete hradit následujících 5 let. Mezi další výhody osobního bankrotu patří okamžité zastavení exekucí (exekutoři a věřitelé již nebudou mít nárok na váš majetek) a nárůst dlužné částky o úroky, penále a smluvní pokuty z prodlení. Připravte se však na to, že budete muset splnit hned několik podmínek a z platu vám zbude jen zákonem stanovené minimum. Na druhou stranu se dluhu zbavíte za mnohem kratší dobu, než kdybyste ho spláceli v plné výši a nepřijdete o majetek.

Jaký je účel oddlužení?

Osobní bankrot je výhodný pro obě strany. Dlužníkovi pomůže k návratu do běžného života a zbaví ho finančních problémů a neustálého stresu. Navíc zastaví exekutory, nárůst úrokové sazby, poplatky a sankce. Jednou z funkcí oddlužení je tedy záchrana dlužníka.

Na druhou stranu ale proces umožní, aby byli věřitelé uspokojeni v co nejvyšší možné výši. Je pravděpodobné, že většina věřitelů by od dlužníků, kteří již nemohou splácet a o osobní bankrot nezažádají, nevymohla ani zdaleka tak vysokou částku, kterou jim dlužník během pěti let uhradí.

Průběh oddlužení

Předpokladem úspěšného oddlužení je vypracování návrhu na oddlužení. Nechcete-li, aby soudce takříkajíc smetl návrh ze stolu, využijte některou ze specializovaných společností. Budete mít stoprocentní jistotu, že návrh projde. Samozřejmě se může stát, že nesplníte podmínky, ale to odhalí důkladná analýza, které tyto společnosti provádí ještě před případným vypracováním návrhu.

Dalším krokem je doručení vypracovaného návrhu na příslušný Krajský soud (návrh lze odeslat také prostřednictvím pošty).

Od doby, kdy Krajský soud obdrží návrh, má 2 hodiny na to, aby vás umístil do insolvenčního rejstříku. Jakmile se vaše jméno v rejstříku objeví, s okamžitou platností se zastaví veškeré exekuce, nárůst úroků a vymáhání dluhů.

Pokud vás po umístění do insolvenčního rejstříku kontaktuje některý z věřitelů a vysloví požadavek okamžité úhrady dluhu v plné výši, nemusíte na něj reagovat a to až do rozhodnutí soudu.

Soud by měl o povolení oddlužení rozhodnout do 30 dní, ale v praxi se může lhůta protáhnout (soudy měsíčně řeší velmi mnoho žádostí) až na několik měsíců. Po tuto dobu budete pod ochranou insolvenčního zákona.

Pokud soud návrh na oddlužení schválí, přidělí vám insolvenčního správce, který s vámi případ projedná a nadohodne se na formě úhrady splátky. Vaší jedinou povinností bude pravidelně posílat splátku na účet insolvenčního správce, který se postará o zbytek.

Co musíte splnit, aby soud návrh na oddlužení schválil?

Předpokladem úspěšného oddlužení je pravidelný příjem, který bude po odečtení zákonem stanovených položek stačit na umoření alespoň 30 % dlužné částky (rozvržené do splátek v průběhu 5 let). Pokud váš příjem na pokrytí minima nedostačuje, můžete se domluvit s někým, kdo vám bude na oddlužení přispívat.

Mezi další kritéria patří statut platební neschopnosti a čistý trestný rejstřík (resp. nesmíte mít záznam za trestný čin majetkové nebo hospodářské povahy a to za posledních 5 let).

Tip na závěr

Netroufáte si na vypracování návrhu na oddlužení svépomocí? Obraťte se na společnost Oddluzteme.cz s.r.o. (www.oddluzteme.cz), která disponuje 104 pobočkami v rámci celé ČR a v průběhu minulých let pomohla z dluhů téměř tisícovce klientů. Odborníci garantují 100 % úspěšnost a vypracují vaši žádost již do 7 dní a urgentní případy již do 24 hodin.

Není na co čekat- zastavte exekuce a navyšování dlužné částky dříve, než se vyšplhá do astronomických výšek a zažádejte o oddlužení co nejdříve.

Foto: http://www.sxc.hu/photo/351398