Ocitli jste se v cizině bez peněz? – Pomoc při finanční nouzi v zahraničí.
Ztráta peněženky, ve které má člověk větší obnos peněz, doklady či dokonce platební kartu, je vždy nepříjemná. Ovšem dojde-li k tomu na dovolené v zahraničí, přinese taková situace ještě větší patálie. Co v takovém případě dělat se dozvíte z následujících rad.
Hlavní zásadou je opatrnost
Ne vždy se dá ztrátě či krádeži peněženky zabránit. Proto je dobré snažit minimalizovat škody. Pokud dáváte na dovolené přednost hotovosti před platební kartou, nenoste ji u sebe všechnu najednou. Každý den si vemte je potřebnou část a zbytek nechte v hotelovém sejfu. Pro případ ztráty hotovosti je dobré přibalit do kufru i platební kartu. Kdo sází hlavně na platební karty a vlastní jich několik, je dobré si na dovolenou vzít dvě. Jednou můžete platit v obchodech nebo s ní vybírat z bankomatu a druhou ponechte v hotelu jako pojistku. Preventivním opatřením je také pořízení kopie všech dokladů před odjezdem.
Kartu blokujte co nejrychleji
Pokud o platební kartu přijdete, ze všeho nejdříve ji zablokujte. U většiny bank to lze provést prostřednictvím mobilního či internetového bankovnictví, nebo pomůže telefonní linka banky. Operátoři bývají k dispozici nepřetržitě 24 hodin a 7 dní v týdnu. Jakmile je karta blokovaná, jde veškerá odpovědnost za neoprávněné transakce za bankou. Ztrátu nebo krádež peněženky ohlaste také místní policii. Při ztrátě dokladů se vám bude policejní protokol hodit.
Nechte si poslat peníze z domova
Nejrychlejší a nejlevnější možností získat hotovost, je požádat někoho z rodiny o zaslání peněz z domova. Pro přeshraniční převody hotovosti lze využít služby jako Western Union či MoneyGram.
Postupuje se tak, že zachránce najde nejbližší pobočku, vyplní formulář, předá patřičnou sumu a zaplatí poplatek. Následně obdrží kopii formuláře s kontrolním číslem peněžního převodu, které musíte vy uvést při vyzvedávání peněz. Peníze by měly být k dispozici do 15 minut od jejich odeslání z ČR.
Pomůže i zastupitelský úřad
Můžete se také obrátit na zastupitelský úřad v daném státě. Zde je možné si domluvit zaslání peněz příbuznými na účet ministerstva zahraničí. Zaslanou částku vám pak úředníci předají v místní měně. Ve zcela mimořádných případech lze zastupitelský úřad požádat o půjčku.
Napsat komentář