Jen za loňský rok se obliba drahých kovů ve formě spoření či investic v Česku zdvojnásobila. Podle průzkumu preferují spoření do zlata a stříbra lidé ve věku do 55 let a spíše muži. Průzkum také zjišťoval míru spokojenosti lidí s výnosy jejich spoření a pouze jedna třetina byly spokojena. Zbývající dvě třetiny spokojeny nejsou, chtěli by svou situaci změnit, ale neví jak. Každý třetí střádal se vyjádřil tak, že peníze zatím ponechá na svém spořícím účtu, tři z deseti dotázaných  by nejraději zvolili investici do drahých kovů, každý sedmý by peníze ukládal do spoření na penzi se státním příspěvkem a každý devátý preferuje stavební spoření.

 

Zlato je vnímáno jako obrana proti poklesu hodnoty peněz

Jak bylo konstatováno v úvodu, obliba ukládání peněz do zlata nebo stříbra vzrostla oproti loňskému roku dvojnásobně. Před rokem by tuto možnost volilo 15% lidí. Tento trend odpovídá vnímání aktuální ekonomické situace, kdy se třetina lidí obává výrazného poklesu hodnoty peněz. Zlato je již tradičně vnímáno jako uchovatel hodnoty úspor, proto je stále více lidí považuje za příležitost do budoucna.

 

Kolik peněz Češi spoří?

Průměrná měsíční úspora čin dva tisíce korun. Vyšší částky pravidelně ukládají lidé s vyššími čistými příjmy domácnosti a lidé s vyšším vzděláním. Je však také velká skupina lidí, kteří nespoří žádné peníze. V průzkumu to potvrdil každý druhý dotázaný, z nichž to byli především lidé s nižší úrovní vzdělání a s příjmy domácnosti do 20 tisíc korun na měsíc.

 

Cena zlata

V těchto dnech se pohybuje okolo 1350 dolarů za unci, což znamená zhruba 28 tisíc korun. V posledních dvou letech zažívá ukládání úspor do zlata v Česku obrovský boom. Odborníci očekávají v nejbližších dvou měsících silný růst ceny tohoto drahého žlutého kovu. Odhadují, že cena zlata se v průběhu letošního léta velmi přiblíží hranici 1500 dolarů za unci.